חזרה
בלש פרטי

בלשים פרטיים – מה ההבדל בין בלש פרטי לבין חוקר פרטי?

ובכן, צר לנו לאכזב את מי שחשב אחרת ולא נמתח אתכם כלל – חוץ מהשם בלש שאולי נשמע סקסי יותר, מזכיר סרטי קולנוע, ספרי מתח או סדרות בטלוויזיה, אין שום הבדל בין בלש פרטי לבין חוקר פרטי.
 
החוק, חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, לא מכיר ולא מזכיר כלל את המושג בלש פרטי. מקצוע או עיסוק כזה לא מופיע בשום צורה ובשום הטיה, לא בתור בלש פרטי, לא בלשים ברבים ואפילו המושג בילוש או הפעולה לבלוש איננה מופיעה בו.
החוק מכיר ומתייחס רק למי שמקצועם חוקר פרטי או מנהל משרד חקירות פרטיות, שאודותיהם ואודות ההבדלים ביניהם עמדנו בדף חוקרים פרטיים.
 
גם באנציקלופדיה האינטרנטית ויקיפדיה אין ערך בלש פרטי אלא רק חוקר פרטי, אשר נפתח במילים האלה: “חוקר פרטי או בלש פרטי הוא אדם העוסק בבילוש במסגרת אזרחית, במטרה לאסוף מידע…”
כלומר גם ויקיפדיה אינה רואה הבדל בין שני המושגים הללו ואם כבר בויקיפדיה עסקינן, מצאנו לנכון לצטט ממנה גם את מה שנאמר בה בהמשך על הספרות הבלשית.

“ספרות בלשית
 היא ענף ספרותי שהתפתח מאמצע המאה ה-19 והגיע לשיא שגשוגו בעשורים הראשונים של המאה העשרים. בענף ספרותי זה מתוארים סיפורי פשעים בצורת תעלומה, שבלש (איש משטרה, חוקר פרטי או בלש מטעם עצמו) פותר לקראת סיום הספר באמצעות הגיונו החריף ועל פי רמזים ועקבות השזורים לכל אורך הספר. ספרי הבלשים הם לרוב סדרתיים כשהבלש, גיבור הספר, פותר בכל ספר תעלומה אחרת. ז’אנר ספרותי זה קרוב לספרי ריגול וסיפורי פעולה”
 
המקומות שבהם דווקא יש הבדלים ממשיים בין חוקר לבלש, הם גופי החקירה הרשמיים והממלכתיים כמו משטרת ישראל והמשטרה הצבאית החוקרת, שבהם מבדילים במגוון של מקצועות בתחום החקירות, למשל בין: חוקרים, בלשים, עוקבים, סוכנים סמויים, מפעילי סוכנים, בודקי פוליגרף, טכנאי מז”פ (זיהוי פלילי) וכו’.
 
אז, כמו שאומר נחמיה שטרסלר “שלא יעבדו עליכם” ושלא יספרו לכם סיפורים, בלשים פרטיים אינם יותר טובים, מוכשרים או מוצלחים מחוקרים פרטיים, או להיפך…
בתחום האזרחי של החקירות הפרטיות, אין זה משנה אם קוראים לבעל המקצוע בלש או חוקר, אבל בהחלט חשוב שהוא יהיה אמין, מקצועי, דיסקרטי, בעל רישיון מתאים ממשרד המשפטים, לא יקר מדי והכי חשוב ש… יהיה בן אדם.
בהצלחה 
כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP