חזרה
דם טבורי – איסוף דם חבל הטבור

שימור תאי גזע – בנק דם טבורי – טבורית

דם טבורי הינו הדם אשר מופק מחבל הטבור של התינוק מייד לאחר הלידה. דם זה נחשב למקור של מה שמכונה תאי אב, או תאי גזע ראשוניים. תאים אלה נחשבים לבעלי יכולת לייצר כדוריות אדומות, כדוריות לבנות ופלזמה. מסיבה זו ניתן להשתמש בהם לצורך טיפול במחלות שבעבר טופלו בעזרת תאי גזע ממח עצם ובהן מחלות הקשורות למערכת הדם ולמערכת החיסונית, כמו אנמיה, לוקמיה ופגמים מולדים למיניהם.

כבר כיום משמשים תאי גזע מחבל הטבור לרפוי עשרות סוגי מחלות שונות ומעריכים כי בעתיד ניתן יהיה לרפא באמצעותם סוגים רבים נוספים.

המצבור הטוב ביותר של תאי גזע הוא דם חבל הטבור, שבו מצויים תאי גזע ראשוניים איכותיים, נקיים מזיהומים וחסרי פגמים באופן יחסי.

איסוף דם טבורי במועד הנכון בסמוך ללידה וכמובן שימור דם טבורי בתנאים נכונים, מצמצמים את הצורך במציאת תורם מתאים בעתיד אם חלילה יהיה צורך בכך. טיפולים בעזרת תאי גזע מדם טבורי הפכו להליכים רפואיים מקובלים לשם טיפול במחלות ממאירות או מחלות גנטיות.

לשם השתלת תאי גזע מדם טבורי בין בני משפחה (או אפילו מתורם זר) גם התאמה חלקית יכולה להספיק להצלחת ההשתלה, בעוד שבהשתלה של תאי גזע בוגרים, נדרשת התאמה מלאה. עובדה זו מגדילה בצורה ניכרת את פוטנציאל התורמים בתוך המשפחה ואת סיכויי ההקלטות של השתלה של דם טבוריתאי גזע מדם טבורי יתאימו בסבירות של 100% לילוד עצמו, וכן יתאימו בסיכוי גבוה מאוד גם לבני משפחה אחרים.

בנקי דם טבורי החלו לפעול מאמצע שנות ה-90 בעקבות ההתקדמות בתחום השתלת איברים והצלחת השתלת תאי גזע. ישנם בנקים ציבוריים לדם טבורי, המקבלים תרומות לטובת מי שנזקק לכך וללא שיוך ספציפי לתורם. לעומתם קיימים בנקים פרטיים המאפשרים למשפחות לשמר דם טבורי לטובת התינוק התורם עצמו ולשימוש משפחתו. הדם נשמר למשך עשרות שנים בתנאי הקפאה מחמירים והדבר כרוך בעלות של כמה אלפי שקלים.

כיום פועלות בישראל כמה חברות פרטיות, או כפי שהן מכונות בנק דם טבורי והן: טבורית, תא לחיים, קריוסל, ביוקורד, בנק החיים.

ישנם הבדלים כאלה ואחרים בין החברות השונות, כאשר חברת טבורית למשל היא היחידה שמציעה גם שירות לאיסוף ושימור דם טבורי וגם פוליסת ביטוח המכסה את כל העלויות הכרוכות בשימוש במנת הדם בעתיד.

כתבות נוספות

שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


קורס דולות לאחר לידה


תיקון חווית לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP