חזרה
חלומות בהריון

חלומות בזמן הריון – חלום בהריון

מהו חלום?

חלומות הינם תוצרים של רגשות האדם. חלום הוא סוג של אירוע, מחשבה או רעיונות בלתי מעובדים ברמת הנפש והתת מודע.

החלומות הם דרך של ביטוי למערכות יחסים שאנו מקיימים עם עצמנו ועם הסביבה. הם נותנים ביטוי למצבנו הרגשי. כאשר אנחנו במצב ערות וחווים עומס רגשי, חלק מהחוויות תידחקנה לתת מודע ותחזורנה אלינו במראות הלילה בצורת חלום. החלימה מאפשרת לנו איזון ועיבוד החוויה מבלי שנעבור טלטלה רגשית.

חלומות בהיריון

מחקרים מראים כי חלומות בתקופת היריון הינם עזים ומוחשיים. בתקופה זו יש לחלומותיה של האישה משמעות מיוחדת.

חושי האישה ההרה מתחדדים, וכך גם חלומותיה. הם יהיו בהירים וברורים, כנראה, בהשפעת התהליך שהיא מצויה בו וכתוצאה מפנימיותה המשתנה.

המוטיבים שיופיעו בעת חלומות בהריון

על פי התיאוריה של הפסיכולוג ד”ר קרל יונג, התכנים שיכולים להופיע אצלה אישה ההרה הם:

מראות בעלי חיים – ייבטאו תפיסה בלתי מודעת של התפתחות החיים ברחם. יונג טוען שזהו מוטיב פרימיטיבי, חייתי, התופס את החיים בכללותם.

חלומות על כך שהבעל אינו נמצא עם האישה בזמן הלידה – חלומות אשר מבטאים את ההתרחקות מהבעל כחלק משינוי היחסים בזמן ההיריון, שינוי בחלוקת התפקידים ושינוי ביחסי הקרבה בתקופת ההיריון, בשעות הלידה ואחריה.

חלומות על מומים של העובר – בתקופת ההריון נוצרת חרדה כתוצאה מכובד האחריות ומן הדאגה הממשית לבריאות העובר ולבריאות האישה. למעשה, החלום מאפשר התמודדות עם קשיים שיכולים להופיע בזמן ההיריון ובמהלך הלידה.

על פי יונג חלום בהריון מסייע לאישה לשמור על איזון. חלק מהעומס הרגשי נקלט בתת המודע ומשתחרר בחלום.

חלומות על מים ותנועה – מים מסמלים את עולם הרגש, את הזרימה ואת התנועה בחיים. מעגל הלידה מבטא התהוות והתחלת חיים חדשים.

מיכל – חלומות על מיכלים יסמלו הכלה של התהליך והתהוות חיים חדשים.

הילד – חלומות על הילד או על ילדים יכולים להכיל אספקטים של פנטזיה לקראת התינוק. אצל יונג דמות הילד בחלום יכולה לבטא את הילדות, ההתפתחות והצמיחה.

סמלים עגולים – יסמלו אנרגיה נקבית, בעוד שסמלים מאורכים ייצגו אנרגיה זכרית.

משמעות הסמלים המופיעים בחלום בעולמנו הפנימי – חשוב לציין כי לסמלים המוזכרים מעלה ולעוד הרבה אחרים יכולות להיות פרשנויות אחידות. אך אל לנו להסתכל רק ברמת המקרו וזאת מדוע? לכל אחד מאתנו יש את עולמו הפנימי, הפרשנות שלי ושלך לאותו הסמל ברוב המקרים תהייה שונה ואחרת, ולכן התבוננות על החלום צריכה להיות אינדיודואלית, מכוון שעולם התכנים שלנו כבני אדם שונה ביסודו.

תהליך עיבוד החלום – כאשר אנחנו חולמים חלום בין אם משמעותו טובה ואופטימית או קשה ופסימית נוכל להבין שישנו מסר שעלינו להבין ולהפנים. חלום בעל משמעות הוא חלום שאנו זוכרים אותו, עלינו לבדוק מה הוא מנסה להראות לנו ולהבין את המסר. בד”כ כדי שחלום זה לא יחזור שוב עלינו לטפל בו ברמת המודע ולבצע “תיקונים” על פי התובנות שקיבלנו באמצעותו, ברגע שנבצע את התיקון החלום הזה לא יחזור יותר. כשמבקשים ממני לפרש חלום אני תמיד שואלת מה הסמל הזה שקיבלת מסמל עבורך, שימוש בשאלה יתן לכם את הפתרון לחלום עצמו.

סיפורי סבתא – סבתא שלי ז”ל שגדלה על ברכי אביה הקבליסט הינחתה אותנו הנחיות מפורשות בקשר לחלומות . ולהלן מספר דוגמאות :

אם חלמת חלום רע – אל תספר אותו לשונאיך, מכוון שהוא יכול לגרום לך לנזק, לכן שמור אותו לעצמך ואל תשתף אותו עם אחרים.

חלומות על קרובים שנפטרו – יתכן שנשמתם מוטרדת ולכן צריך להדליק להם נר נשמה, כך תגרום לנשמתם נחת והם יפסיקו להטריד את שינתך.

אם מתעוררים באמצע הלילה בבהלה מהחלום – יש להכנס לשירותים ולהגיד את המילים הבאות: “חלום טוב חלום שלום” ולהדיח את האסלה.

כאשר שאלתי האם החלום יכול להכיל משמעות נבואית קיבלתי את התשובה הבאה:

בעבר כאשר הדור היה “מתוקן” החלומות יכלו להכיל משמעויות נבואיות, אבות אבותינו השתמשו בחלומות ככלי מעשי. היום הדור שלנו “מקולקל” ולכן המשמעויות של החלום הינם רדדות ובעלות מסרים שטחיים בלבד ולכן עלינו לקבל אותם בערבון מוגבל.

ממחקרים התברר, שנשים שחלמו חלומות המלווים בחרדה בזמן ההיריון, לא חוו דיכאון לאחר לידה, מכיוון שהן עברו תהליך של עיבוד פחדים הקשורים בתינוק ובלידה.

מן הצד האחר של המחקר נשים שחלמו חלומות שטחיים ללא תכנים משמעותיים וללא חרדות היו מועדות יותר ללקות בדיכאון לאחר הלידה.

ד”ר נותרופ, גניקולוגית ומיילדת, טוענת שהחלומות שהנשים חולמות בהיריון מאפשרות לאישה הזדמנות להיפגש עם התחושות והרגשות כחוויה מקדימה. החלום מאפשר חוויה מקדימה. התבוננות בחלום והבנת המשמעויות הטמונות בשפתו תאפשרנה לאישה גישה אל התת מודע.

לעתים עבודה פנימית באמצעות החלום עוד במהלך ההיריון, יכולה להוביל לחוויית לידה אחרת ולבחירת הדרך שבה התינוק יגיע לעולם. עוד כותבת ד”ר נותרופ : “מכאן נוכל להסיק שחלומות סוערים, בעלי תכנים קשים, יש בהם נחמה, והם מאפשרים ביטוי של חששות המצויים בתת המודע. נשים המקשיבות לקול הפנימי שלהן, חוות קשת רחבה של רגשות, יכולות ליהנות משחרור רגשי, ויכולות לחוש את הנפש והרוח בתחושה של ניקיון וחופש”.

להמריא על כנפי החלום – החלום יכול לשמש עבורנו ככלי לתקשורת עם התת מודע שלנו, וככזה נוכל להשתמש בו כדי להבין את נבכי נפשנו והפיק מכך תועלת ממשית

מאת איילת שחר – נשואה ואם לשלושה, דולה, מנחת קבוצות להריון ולידה, בוגרת מכללת קשת בענן. מטפלת הוליסטית מזה 14 שנה במגוון שיטות: רפלקסולוגיה בשילוב גוף ונפש, עיסויי גוף בשיטת אירוודה, דמיון מודרך, רייקי והילינג לאיזון אנרגטי. 03-3810022

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


תיקון חווית לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP