חזרה
חשיבות האזנה למוסיקה מינקות

על חשיבות ההאזנה למוסיקה אצל תינוקות כבר מינקות, בעצם… מוסיקה משפיעה עוד ברחם.

למוזיקה איכויות רבות והשפעתה של מוסיקה על נפש האדם היא עצומה. עוד ברחם העובר מקשיב לקולות המגיעים מגוף אמו, ומהעולם מחוץ לרחם. יש האומרים שתינוק נרגע למנגינה שהשמיעו לו עוד ברחם אמו. אנו כהורים יכולים להעניק לתינוק שלנו תחושה של סדר וארגון, אם נלווה במנגינות ושירים את הפעולות השונות שהתינוק חווה. סדר וארגון מעניק לתינוק תחושת ביטחון ואמון, אשר מרגיעים אותו.

אם אנו שרים את אותו שיר לקראת הכנה לרחצה באמבטיה, אנו מכינים את התינוק ויוצרים אצלו מסגרת, כך הוא מתחיל לזהות ולשייך שיר או מנגינה לפעולה. את אותה שיטה ניתן ליישם כאשר מגיע ה ”זמן לישון”- אם התינוק, ילד מקשיב לשיר קבוע לפני לכתו לישון (שיר בקצב איטי, באווירה שקטה) התינוק ילמד את המסר של ההורה, שהגיע זמן לנוח ולהירגע.

ברמה הרגשית, הקול של אימו ואביו, כשאלו שרים שיר ערש, מהווה חלק חשוב ביותר בהתפתחות של הילד. הקול משדר רגשות, כוונות, בנוסף לערסול העדין שמרגיע את התינוק. החשיפה של התינוק לגירויים צליליים, מוזיקה בסגנונות שונים, מקצבים שונים, כלי נגינה מגוונים, היא מבורכת כיוון שהיא מפתחת את הדמיון ואת היצירתיות, מעשירה את הידע ומקנה מיומנויות.

האזנה למוסיקה אצל תינוקות – בחירת השירים המושמעים לתינוק
:

שירים הם קן של ממש אשר עוטף את האדם מאז לידתו ולעתים עוד לפניה. בשיר יש מספר אלמנטים התורמים להתפתחות השכלית, רגשית, גופנית,  תרבותית ורוחנית של האדם. שיר מסייע בהתפתחות השפה של התינוק – ילד. שיר שייך לתרבות מסוימת, ועל כן נותן מידע על עם, מקום, ולעיתים מלמד על תקופה היסטורית. לשיר יש מבנה ודרכו הילד חש מסגרת, חזרה על פזמון מסוים מעניקה לו תחושת ביטחון, מכיוון שהוא יודע למה לצפות. שיר מגלה מילים חדשות, מעניק נושא שיחה בין הילד לזה ששר.

יש שירים דידאקטים, המלמדים תנועה מסוימת, מונח חדש. חווית השירה ביחד, היא דבר המקרב בין האנשים, ונוגע ברמה רוחנית גבוהה. יש מסרים העוברים באמצעות השיר, הקשורים לאישיות ששרה אותם לתינוק. דבר נפלא קורה, כשהתינוק לומד הקשבה. בחירת השירים היא חשובה מאוד בעיני. יש שירים ארוכים, שהילד קולט מילים, אוירה ומנגינה. יש שירים פשוטים, עם מעט מילים, שהילד חווה תחושת הצלחה, כי הוא יכול לחקות את ההבהרות הפשוטות. כל זאת מעלה את הדימוי עצמי שלו הנבנה לאט לאט. יש בכוחו של שיר לחבר אותו למשפחה, לשורשים שלו (למשל שיר בשפת האם של הסבא או הסבתא). שיר מרגיע את מערכת העצבים, ויוצר ריפוי ובריאות.

החוג “קסם הצליל” מורכב משני רבדים, שלכל אחד מהם תרומה מוחשית להתפתחותו של הילד

1. השמעת כלי נגינה ונגינה:

הכרת העולם דרך חשיפה לחומרים שונים מהם בנויים הכלים.
זיהוי קולותיהם השונים של הכלים.
הפקת צלילים, מקצבים שונים בהתאם לאפשרויות שכל כלי מציע.
נגינה בצוותא,  מאחדת ומעניקה תחושת שמחה וסיפוק.
הילד לומד עלכיווני הצליל.
כל ילד מקבל הזדמנות לבחור כלי נגינה, ועלינו לשקף לו שזו היתה בחירתו.

2. תנועה:

ההורה המניע את ילדו במקצבים שונים, והילד חווה מגוון אפשרויות של תנועה במרחב.
פיתוח המוטוריקה והקואורדינציה של התינוק.
הילד לומדלבטא את עצמו באמצעות מוזיקה ותנועה.
התנועה המשותפת מעניקה שימחה רבה להורה ולילדו.

במפגשים למוזיקה ותנועה ”קסם הצליל” שפתחתי עפ”י דרכי ואמונתי, התינוק – ילד מקבל תשומת לב כשהוא משמיע את קולו, לומד להעריך את עצמו ולומד חופש והקשבה לזולת. כמו כן, לימוד מוזיקה מגיל ינקות, מסיע במיומנויות של קריאה וכתיבה. כל חווית השירה והנגינה ביחד, יהוו חלק נכבד בגדילתו של התינוק- ילד, ויותירו רושם בכל נים בגופו.
על כן, יש לישוב צורך להדגיש את חשיבות הבחירה של המוזיקה והשירים המושמעים לתינוק- ילד.

מאת: דורי קליין מורה ומדריכה למוזיקה ותנועה. מנחת סדנאות קסם הצליל – חוגי מוסיקה לתינוקות באמא אדמה הוד השרון.

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


תיקון חווית לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP