חזרה
טונוס שרירים אצל תינוקות

ליווי התפתחותי – טונוס שרירים גבוה או נמוך

טונוס שרירים הינו המתח הקיים בשריר כאשר הוא נמצא במנוחה. טונוס שרירים של תינוק, כמו אצל כל אדם, צריך להיות מאוזן, שאם לא כן הוא יתקשה לבצע אפילו פעולות פשוטות ויום-יומיות.

על אבחון בעיות בנושא זה ועל דרכי טיפול אפשריות בהן, מסבירה דבי גרוס-דולב, מנחת סדנאות ליווי התפתחותי:

כאשר טונוס השרירים של התינוק איננו מאוזן, עלולים להתגלות קשיים בהתפתחותו המוטורית. שריריו של בעל טונוס נמוך (היפוטוניה) יהיו חלשים, רכים ורפויים והוא יידרש להשקיע מאמץ רב יותר בביצוע פעולותיו, בעוד ששריריו של תינוק בעל טונוס גבוה (היפרטוניה) יהיו קשים ומתוחים ופעולותיו תעשינה בכוח חזק מהנדרש.

כלומר לשתי התופעות המנוגדות, עלולות להיות השלכות על ההתפתחות התקינה וככל שנאבחן את הבעיה מוקדם יותר, כך יהיה יותר קל לטפל בה. תינוק בעל טונוס נמוך יהיה בעל גוף חלש יותר, מעט רופס, כבד ושמוט, עם קושי בהרמת הראש וחולשה בחגורת הכתפיים. אצל תינוק בעל טונוס גבוה, ניתן לחוש במתח מוגבר בשרירים, במיוחד בחזה, בכתפיים וברגליים. הוא יתקשה לבצע פעולות פשוטות ותנועותיו תהיינה קצרות ומוגבלות.

נהוג לטפל בטונוס נמוך דרך מגע עמוק בתינוק – עיסויים עמוקים, שפשופים נמרצים על גבי העור, לחיצות וטפיחות. סוג זה של מגע, מעורר, ממריץ ומשפיע על הטונוס. דרך נוספת היא באמצעות מתן חוויות של תנועה במרחב – הרמות פתאומיות, תחושות של נפילה וכו’. חוויות כאלה מגרות את מערכת שיווי המשקל ויוצרות צורך של החזקה עצמית אצל התינוק, דבר שמחזק את הטונוס בהדרגה. על טונוס גבוה נעבוד בעזרת חוויות של ערסול, מגע ותנוחות נשיאה, שיביאו את התינוק להרפיה וריכוך.

תינוקות בעלי טונוס לא מאוזן צריכים לחוות חוויות חושיות, כדי לגרותאת המערכות החושיות שלהם ובעזרתן לשפר את האיזון בשריר. בכל התרגיליםיש לשים לב אל התינוק, להעניק לו את הבטחון הדרוש ולוודא שאיננו נבהל.

ישנן כמובן רמות שונות של חומרה ולכן אין מקום להילחץ אם תינוקכם אובחן כסובל מבעיית טונוס שרירים. על ידי תרגול פשוט הנלמד בסדנאות לליווי התפתחותי ומותאם לרמת הקושי, ניתן לקבל תוצאותטובות שיביאו לאיזון הטונוס. אז גם אם קיימת בעיה של “מתח”, לא כדאי לכם להיות במתח…

לפרטים אודות סדנאות ליווי התפתחותי – התפתחות תינוקות באמא אדמה הוד השרון,
הקליקו – 
ליווי התפתחותי בהוד השרון

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


תיקון חווית לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP