חזרה
עוצמת הרכות בהריון ולידה

הריון ולידה עם עוצמת הרכות

מאת: דינה ברוצקי, מטפלת בכירה בשיטת “עוצמת הרכות”

המאמר הזה נולד בעקבות חוויה מרגשת שעברתי עם בתי הבכורה, אביטל, תוך כדי שליוויתי אותה בזמן ההריון (במיוחד בשלבים האחרונים), בלידה שהתרחשה בבית שלנו, ובמשך שבוע לאחר הלידה.
אביטל היא זאת שהניעה אותי לתעד את התהליך, ותודה לה על כך.
מעבר לחוויה האישית, במאמר זה אני משתפת בידע המקצועי שלי בנושא.
הטכניקה הבסיסית של עוצמת הרכות, נענוע עדין בקצב פעימות לב העובר, נקראת “הפעמה”, מלשון פעימה.
בין ההשפעות הרבות שלה אני אתייחס כאן אל אלו שחשובים במיוחד לאם ולתינוק בזמן ההריון:

– הרגעת מערכת העצבים, הורדת מתחים וחרדות
– שיפור איכות השינה
– איזון המערכת ההורמונלית
– ניקוז רעלים מתאי הגוף
– חיזוק המערכת החיסונית
– שיפור פעילות המעיים, מניעת עצירות
– מניעה או הקלה בכאבי גב השכיחים לתקופת ההריון
– מניעת הצטברות נוזלים ובצקות
– פיתוח יכולת הקשבה לגוף, וכתוצאה מכך – חיזוק הקשר בין האם לתינוק שברחמה
– התחברות למקור הפנימי של עוצמה, שלווה ושמחה
.


תחושה טובה של האם בהריון חיונית לא רק לאישה עצמה, אלא גם לתינוק, שקולט את תחושות האם, וכבר מתוך הרחם מתחיל לבנות את ההתייחסות שלו לחיים. ההשלכות של תקופת ההריון, לטוב ולרע, יכולות להשפיע במידה זו או אחרת על כל מהלך חייו.
הפעמות סדירות בזמן ההריון (ועוד יותר מכך – תהליך טיפולי מלא עם מטפל מקצועי בעוצמת הרכות) מאפשרות להגיע ללידה ולעבור אותה עם יותר כוחות גוף ונפש, יותר ביטחון, יותר אופטימיות, יותר כוח סיבולת.


שלב הופעת הצירים יכול להיות מרגש ומלחיץ גם יחד. ההפעמה, קודם כל, מאפשרת לאישה להרפות ולהירגע. בנוסף לכך, כפי שמראה הניסיון, היא פועלת כזירוז לידה טבעי.
ישנן מיילדות שעברו סדנה של עוצמת הרכות ונעזרות בנענוע תוך כדי הלידה.
לפי ניסיוני, נענוע בין הצירים מאפשר ליולדת להרפות, ועם יש צורך בכך – אפילו להירדם לכמה שניות, לנוח ולצבור כוחות.
כמו כן, ההפעמה מזרזת את ייצור ההורמונים הטבעיים לשיכוך הכאבים, ובכך מגבירה את סיכויי היולדת לחוות לידה טבעית, מבלי להזדקק למשככי כאבים למיניהם, שלכל אחד ישנן השלכות כאילה או אחרות על האם ו/או על העובר.

המערכת ההורמונאלית שעוברת שינויים, הצטברות נוזלים בגוף, מחסור בשעות שינה, ההסתגלות להנקה,
השינויים שהבית עובר, סדרי העדיפויות החדשים – כל אלו מחדדים את הצורך בהזנה ותמיכה לגוף ולנפש על מנת לרכך את המעבר להורות החדשה.
עוצמת הרכות היא כלי המסייע ליולדת ולשאר בני הבית להסתגל למצב החדש.
כל ההשפעות שציינתי בהקשר להריון, חשובות לא פחות גם לאחר הלידה.


בנוסף, השפעות החשובות במיוחד לתקופה לאחר הלידה:


– החזרת האיזון ההורמונלי (חוסר האיזון ההורמונלי הוא אחד הגורמים למצב של דיכאון לאחר הלידה)
– התמודדות עם עייפות ומחסור בשעות שינה
– וויסות כמויות חלב בתקופת ההנקה
– הפחתת בצקות
– שחרור מתחים
– המרצת הדם, וכתוצאה מכך, בין היתר, ריפוי מהיר יותר של קרעים או תפרים
– המרצת כוחות הריפוי של הגוף והנפש

זכיתי ללוות את בתי אביטל בשתי הלידות שלה, שהתקיימו אצלנו בבית.
במהלך הלידה הראשונה, לדברי אביטל, ההפעמה הייתה הדבר היחידי שעזר לה להרפות את הגוף.


בלידה השניה אביטל הופתעה מהיכולת שלה להרפות את גופה, לאו דווקא בזמן ההפעמה, למרות שהפעם לא התאמנה בכלל בהרפיות במהלך ההריון. לי אין שום ספק בכך שהגוף ידע להרפות את עצמו בזכות ההפעמות שאביטל קיבלה יום-יום במשך השבועיים האחרונים לפני הלידה. הזיכרון המצטבר של מצב ההרפיה, אליו הגוף נכנס בכל הפעמה, סייע לו לשחזר את המצב הזה בעת הצורך.


בלידה הראשונה, כשהתחילו הצירים, ההפעמה פעלה כזירוז טבעי, וגרמה להתפתחות מהירה של צירים יעילים.
לכן, כשאביטל הגיעה אלי בחודש תשיעי להריונה השני, לאחר מספר שעות של צירים חלשים, היא ציפתה להתפתחות דומה. להפתעתה, זה עשה בדיוק ההפך – הצירים נרגעו לגמרי, והופיעו שוב רק אחרי שבועיים, הרבה יותר קרוב למועד הלידה המשוער. באותו יום של הופעת צירים מוקדמים אביטל לא הרגישה טוב, ורווח לה מאוד שהיא לא הולכת ללדת במצב כזה. לאחר ההפעמה התחושה הכללית שלה השתפרה מאוד, ותוצאה מבורכת נוספת הייתה לילה ראשון של שינה טובה ורגועה, לאחר תקופה ארוכה של קשיי שינה.


זאת הייתה המחשה נהדרת להשפעה המאזנת של ההפעמה -כשהגיע הזמן ללדת, זה פעל כזירוז, לעומת זאת צירים מוקדמים – נרגעו ונעלמו. כך זה פועל בכל המישורים, אם זה חוסר או עודף בפעילות ההורמונלית, אם אלה בעיות לחץ דם, הפרעות אכילה, ועוד ועוד. וכמובן, גם ההשפעה על איכות השינה היא תופעה מוכרת לנו מאוד, במיוחד בזכות הרגעת מערכת העצבים, שהיא התוצאה הישירה של הנענוע.


אביטל שהתה בביתנו בשבועיים האחרונים של ההריון, וכאמור קיבלה הרבה הפעמות. אם בפעמים הראשונות היה ניתן לעשות הפעמות רק בשכיבה על הצד, כל תנוחה אחרת לא הייתה נוחה לה (מה שמאוד אופייני לאישה בשלבים מתקדמים של הריונה), מהר מאוד המצב השתנה, ויכולתי לעשות את כל ההפעמות האפשריות, בכל התנוחות – בטן, גב, צד.
גם כאן קרה משהו שמאוד אופייני לעצמת הרכות – השינויים מתרחשים מאוד מהר, ואנשים שהיו מוגבלים באופן כלשהו – פתאום נפתחים לאפשרויות שהיו חסומות לפניהם, ולא רק במישור הפיזי.


התרחשות חיובית נוספת, שהמיילדת קישרה להפעמות הסדירות שאביטל קיבלה – היא שינוי התנוחה של
העובר. הוא שכב בצדו הימין של הרחם, מה שהדאיג את המיילדת, שליוותה את אביטל במהלך ההריון לקראת לידת בית מתוכננת. מצב זה היה יכול להקשות מאוד על הלידה, עד לצורך להתפנות לבית חולים. לשמחת ורווחת כולנו, לאחר שבוע של הפעמות סדירות העובר התמקם בצד שמאל.


בתקופה הזאת אביטל לראשונה חוותה את הגופנפש שלה דרך ההפעמה. כשהיא דמיינה את מהלך הלידה תוך כדי ההפעמות, היא יכלה לראות בעיני רוחה את תמונת יציאת התינוק, את יציאת השליה, לצפות בקשיים בדרך, ולעזור לגופה להתגבר עליהם, עוד לפני שהלידה מתרחשת בפועל. הדימויים שהיא ראתה תוך כדי הפעמה אכן התממשו במהלך הלידה.


הלידה התחילה בירידת מים. הפעם ההפעמה שעשיתי בתחילת הופעת הצירים אכן גרמה להתפתחות מהירה של צירים יעילים, וכתוצאה מכך – להתקדמות מאוד מהירה של הלידה.
אביטל לא כל כך רצתה לקבל הפעמה בזמן הצירים, כי בשכיבה הכאב היה מתגבר. אך היא הופתעה לגלות שמיד עם תחילת הנענוע היא חשה הקלה בכאב.


גם בזמן הלידה, שהתרחשה אצלנו בבית, המשכתי לנענע, כדי להרגיע, לאפשר להרפות, וגם לזרז את הפרשת ההורמונים הטבעיים לשיכוך כאבים. נראה לי, שגם עלי זה הקל והרגיע, הרי השפעת ההפעמה היא לשני הכיוונים, גם למי שמקבל, וגם למי שנותן, זוהי גולת הכותרת של עוצמת הרכות – הריפוי ההדדי.


גם בתקופה שלאחר הלידה המשכנו עם הפעמות קבועות, כדי לעזור לגוף לשקם את עצמו.
שמתי לב שאביטל ערנית הרבה יותר ממה שהייתי מצפה מאישה שילדה בלילה, ולא רק שלא השלימה את השעות שהחסירה, אלא גם לא הייתה לה הזדמנות של שינה רצופה מעל שעתיים. ולמרות זאת, היא פשוט לא הייתה עייפה, ולא כל כך מהרה לנצל כל הזדמנות לשינה. היה לי ברור שזה בזכות ההפעמות, שבהחלט יכולות להיות תחליף לכמה שעות שינה. את זה אביטל חשה מאוד ברור כשהיא חזרה לביתה אחרי שבוע, ופתאום הזדקקה להרבה יותר שעות שינה כדי להיות ערנית.


ולסיום, משהו נחמד ומרגש – בנה הבכור של אביטל, בן השנתיים, שמכיר את ההפעמות עוד מהרחם, ובתקופה האחרונה ראה אותי עושה הפעמות רבות לאימא שלו (וגם לו) – עושה הפעמות לאחיו הפעוט, כמעט מיום היוולדו! אומנם, לפעמים זה נראה יותר כמו טלטול, אך בפעמים אחרות הוא מצליח למצוא את הקצב הנכון.

כמובן, ישנה האפשרות של טיפולים קבועים עם מטפל מקצועי, תהליך חשוב ומבורך בכל מצב, ובוודאי בתקופות של שינויים כל כך משמעותיים בגוף ובחיים בכלל.
אך ללא קשר לכך, חשובה ביותר האפשרות לקבל הפעמות בבית, בכל עת (גם אם זה לא ברמה מקצועית גבוהה!). לכן, בין אם האישה מקבלת טיפולים מקצועיים, ובין אם לא, מומלץ ביותר שמישהו קרוב, רצוי ביותר – הבעל, ילמד את טכניקת ההפעמה הבסיסית באחת הסדנאות של עוצמת הרכות, שמטרתן – לאפשר להביא את הנענוע הפשוט, המופלא ורב העוצמה של עוצמת הרכות לכל בית.
מעבר להשפעות שציינתי כבר, ההפעמה מסייעת לשיפור וחידוש מערכות יחסים במשפחה, דבר חשוב בכל מערכת זוגית, ועד כמה וכמה – בזמן של הריון ולאחר הלידה, כשלפעמים הזוגיות זמנית נדחקת הצידה, ותקשורת של מגע ונענוע יכולה להזכיר לנו ללא מילים שיש על ידינו אדם אוהב ותומך.


ההמלצה הנוספת היא לא רק לקבל הפעמות בזמן ההריון, אלא גם לעשות הפעמות לאחרים! זוהי פעילות פיזית ורגשית מזינה ומבריאה. כמובן, עדיף, ויותר נוח, לעבור את הסדנה לפני ההריון. יחד עם זאת, אם ההריון תקין ואין מגבלות מיוחדות – בהחלט ניתן ללמוד את הטכניקה גם בזמן ההריון.

למי שמגיעה לסדנה לבד, ואין מי שיעשה לה הפעמות בבית, ישנה אפשרות להמשיך לעשות החלפות של הפעמות עם אנשים אחרים שעברו את הסדנה (מרכז עוצמת הרכות מספק את המידע הזה ועוזר למצוא אנשים באיזור המגורים).
כמו כן, בסדנה נלמדת גם טכניקה של הפעמה עצמית, גם היא חשובה ומועילה.


חשוב להזכיר את החוויה והלמידה העמוקה שמתרחשת בסדנת עוצמת הרכות מעבר ללימוד הטכניקה – פיתוח ההקשבה והמודעות לגוף, גילוי דפוסים שאינם משרתים יותר, פתיחת חסימות ועוד.

באדיבות דינה ובנימין ברוצקי ומרכז “החיים כדרך – הדרך לחיים
derech.net@gmail.com  08-8596831

כתבות נוספות

מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


תיקון חווית לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP