חזרה
ציורי ילדים ככלי טיפולי

ציורים ואיורים של ילדים ככלי טיפולי וערוץ תקשורת בין הורים לילידם

אני בוגרת מכללת רידמן במגמת פסיכותרפיה גופנית, איזון גוף נפש, מטפלת בשילוב תטא הילינג, מנחת קבוצות וסדנאות, אבל לעבודה עם ציורי ילדים נחשפתי לראשונה לאו דווקא באיזה קורס פורמלי או סדנה, אלא… בעקבות ציוריה של בתי הבכורה.

עוד בטרם למדה בתי לדבר הגשתי לה ניירות לבנים ומכלול צבעים וראיתי כיצד היא נהנת לשרבט וכמה היא מוקסמת מהתוצאה ומצאתי דרך לשחק איתה דרך הצבעים. לימים סיקרן אותי מה היא אומרת דרך הציור וכך התחלתי ללמוד לקרוא את אשר היא אומרת באמצעות השרבוט. בהמשך, השרבוט הפך לציור של ממש.
גיליתי עולם קסום ומרתק.


בלימודי הפסיכותרפיה הבנתי כי ציורים הינם כלי השלכתי לכל דבר ועניין וכשמטופל חדש מגיע אליי אני מבקשת ממנו לצייר ודרך הציור אני לומדת רבות על המטופל.


בפענוח ציורים מתמקדים לא במה שמציירים אלא באיך וכיצד מציירים, לכן ללא קשר לגיל המצייר אפשר לקבל שפע של אינפורמציה לא מילולית אודות אישיותו של המצייר. אחד המבחנים הפופולריים בתחום, שרובכם בוודאי מכירים, הוא מבחן ציור עץ. מבחן העץ הראשון נערך על ידי אמיל ווקר בשנת 1928, ווקר בדק והשווה בין ציור של עץ לבין אישיותו של האדם שצייר את העץ. קארל קול ועוזריו פיתחו את שיטתו ודרך מבחן העץ נתנו יעוץ מקצועי לאנשים, ילדים ונוער. מבחן העץ הוא כלי אבחוני עיקרי עבורי במפגש הראשון עם מטופלי.


דרך העץ ניתן לקבל אינפורמציה רחבה כמו תפיסת הגוף, ביטחון בגוף, יחסים עם העולם, ביטחון, שייכות, תקשורת סביבתית, ועוד ועוד. למעשה דרך הציור נחשף סיפור שלם אודות התקופה והמצב הנפשי בו נמצא המטופל, היחס שלו לעצמו ולסביבה, הפוטנציאל הטמון בו, המשאבים איתם ניתן לעבוד.


כשפעוט מצייר, אתייחס לאיכות הקו, דרגת הלחץ על הדף, סוג הקו, מיקומו על הנייר וכמובן הצבעים בהם בחר הפעוט לצייר. אפשר דרך התייחסות זו לקבל שפע של מידע אודות אישיותו הייחודית של הילד.


זהו כלי נפלא להורים, אשר מאפשר, מעבר להתייחסות לילד שמראה את ציורו ” איזה יופי של ציור” לראות קצת יותר, לקרוא מעבר לשורות, ולראות האם ישנם מקומות שצריך לחזק ולעודד להתפתחות בטוחה וטובה.


תחום פענוח הציורים הגיע בעיקרו מעולם הגרפולוגיה שהוא ברובו מאוד טכני. ההתייחסות האישית שלי לציורים היא מעט שונה ומעט יותר הוליסטית. אני מתייחסת למרכזי אנרגיה, לרוח הדברים ולעוד ערוץ תקשורת מרתק ומעניין שנפתח בינינו ההורים או המטפלים לבין הילד.
 רונית נוימן – פסיכותרפיסטית גופנית מוסמכת, מטפלת איזון גוף נפש, מאבחנת בעזרת ציורי ילדים, מנחת קבוצות וסדנאות.
לדף האינדקס של 
רונית נוימן באינדקס הריון , לידה והורות של אמא אדמה.
רונית נוימן תתארח במרכז אמא אדמה במסגרת 
פינוקי בוקר להרצאה בנושא שרבוטי פעוטות.

כתבות נוספות

תיקון חווית לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


קורס דולות לאחר לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP