חזרה
צלוליט – צלוליטיס

Cellulite


צלוליט יש לנשים בלבד. זו עוד אחת מהברכות שלנו. לגברים, גם אם הם שמנים מאוד – אין צלוליט. לכן, בחרתי להתייחס לנושא זה ולבחון אותו, בעיניים נשיות ומניסיוני עם מטופלות.

מטרתי במאמר, להבין ולאבחן את הגורמים לצלוליט, מעבר להסברים של הרפואה המערבית שאזכיר, המתייחסים לצלוליט כ”בעיה אסטטית”, כך גם במכוני יופי, המטפלים ב”בעיה”. אתייחס לצלוליט ברוח הוליסטית, כסימפטום לדפוסי התנהגות וחשיבה נשיים לא מאוזנים, שהביאו את המטופלת לייצר אותו בתוכה. כן, אנחנו רק אנחנו אחראיות לזה..

אטפל בדפוסים אלו, ע”י העלאת רמת המודעות והאיזון, לגבי גורמים שונים בחיינו, שזימנו לעצמנו כבעיה העיקרית ואתן מענה נקודתי לסימפטומים, ע”י עיסוי עמוק ושימוש בשמנים ארומתרפיים. כשניפטר מהצלוליט, נרגיש נהדר והביטחון העצמי ישוב, אולם לא רק בשל דימוי הגוף החיצוני. שינוי הדפוסים ההרסניים שסיגלנו לעצמנו יתפוגג יחד עם הצלוליט ויביא הקלה עצומה ונעימה. זה שווה כמעט כמו להפטר מהצלוליט עצמו.
אני שמחה לתת במאמר זה טיפים רבים וכלים מניסיוני ולחלוק את הידע שצברתי בנושא. מי שתרצה לטפל בעצמה תוכל לקבל כאן כלים רבים לעבודה. אשמח גם לעזור לכן פרטנית, לזהות ולאבחן את הדפוסים הספציפיים ולהוסיף טכניקות טיפוליות מגוונות, המותאמות אישית.

כל אישה היא שונה. כל אישה מתמודדת עם חוויות שונות, שזימנה לעצמה או עם אותן חוויות, באופן שונה וייחודי לה. אני באה לטפל באישה עצמה ולא בצלוליט. זוהי הראייה ההוליסטית. אתן דגש לסימפטומים של הצלוליט אולם כשנפטור את הבעיה מהיסוד הוא יעלם בכל מקרה. לכן, אני מתחילה את סדרת הטיפולים באבחון לפי כף הרגל, אבחון באמצעות בחירת תמציות של פרחי באך, פתיחות בקלפים הנותנים מימד נוסף על מצבה של המטופלת בעת הטיפול ועשויים להעלות נקודות שלא חשבנו עליהם ושאלון על היחס של המטופלת לגופה, הכולל שאלות כגון: כיצד גורם לה הצלוליט לחוש או עד כמה תהייה מוכנה להקדיש על מנת לשפר את דימוי גופה. במידה וצריך, אוסיף ביו-אנרגיה או טכניקות נוספות לאבחון. בהמשך אני מחלקת חומר עיוני על צלוליט על מנת להגביר את הידע שקיים למטופלת בנושא. אני גם מחלקת רשימת משימות קבועה,לכל תקופת הטיפול. הנה חלק מין המשימות שאני כוללת:

 

 1. כתבי את המטרות שלך ודמייני אותן. בחרי נתיב חדש. רקמי את החלום – על מנת שתוכלי להגשימו.
 2. שלבי עיסוי לטיפול בצלוליט בהתחלה פעמיים בשבוע ואז פעם בשבוע. העיסוי מפיג מתחים, ממריץ את זרימת הדם והלימפה ומחדיר לאזורים הבעייתיים מרכיבים חיוניים.
 3. קני כמות של מזון הממגר צלוליט והתחילי להחליפו במזונך הרגיל.
 4. הקדישי זמן להכנת ארוחת הבוקר ולאכילתה
 5. התייחסות לנתרן: על הגוף לשמור על מצב מאוזן של נתרן ומים וכיוון שאנו צורכים כמויות גבוהות של מלח הגוף דורש יותר נוזלים, שעלולים להוביל לאצירתם. נסי לתבל ארוחות בעשבי תיבול נוגדי חמצון כגון בזיליקום, אורגנו, רוזמרין, שום וזנגוויל.
 6. חיזוק השכבה הקרנית[1] של העור, שבאה במגע עם הסביבה. באמצעות: פילינג[2], הברשת העור, שימוש בספוג, ע”מ להמריץ זרימת דם ולהגביר יכולת ספיגה של חומרים לצלוליט. כמו כן למרוח קרם לחות. את כל הפעולות יש לבצע מידי יום.
 7. שתי תה צמחי נטול קפאין, מרק ירקות, מיצי פירות (לא ממותקים..) ומיצי ירקות.
 8. חשבי על משימות בהן נחלת הצלחה ולא על משימות שלא עלו יפה
 9. ויש עוד..

הצלוליט, אינו קשור להשמנה, אלא לשומן. נתקלתי גם בבנות רזות מאוד עם צלוליט או סימני מתיחה[3], מה שמעיד כי מדובר בסימפטום לדפוס התנהגות וחשיבה מסוים, החוזר אצל נשים וקשור לדרך בה אני נתפסת, קודם כל בעיני עצמי כאישה.
חשוב לזכור כי השומן חשוב לנו לתפקוד מערכות הגוף השונות (הורמונים, מח, מערכת העצבים, לב, מע’ החיסון וכו’..), הוא משמש מקור אנרגיה ובנין לגוף ומאפשר ספיגה טובה לויטמינים. הוא  יוצר ריפוד רך וחלק לשרירים, לאברים הפנימיים ולשלד. השומן מופיע אצל נשים וגברים, בכל מקום בגוף, מתחת לפני העור ומרקמו חלק. הצלוליט אינו תוצר של השומן. הוא נוצר מחוסר היכולת לנצל את הנוזלים והחלשות תאי העור ורקמות החיבור. הוא מופיע אצל נשים בלבד, מרוכז באזורים ספציפיים (ירכיים, בטן, ישבן, זרועות וקרסוליים), כשלוחצים עליו ניתן לראות גלים, גבשושיות ועור לא חלק, נמצא בתוך העור והגוף אינו יכול להשתמש בו כמקור אנרגיה.

במהלך הטיפולים המטרה העיקרית היא להעלים או להפחית את הצלוליט וכן למנוע ממנו להצטבר מלכתחילה. גם כאן, כמו ברפואה הסינית, הכי טובה היא המניעה ולא הלחימה. נשים שבאות לטיפול, לומדות להפטר מהצלוליט, אולם חשוב אף יותר למנוע חזרתו בעתיד. זו בעיה גדולה בעולם השפע שלנו: רבות נלחמות עם דיאטות, אך שבות להשמין פעם אחר פעם. כאן הטיפול שונה מהיסוד ובסופו מאבדים קילוגרמים רבים וההיקפים מצטמצמים בכל מקרה.

הצלוליט, הוא שומן הדוחס את העור למראה “קוטג'” או “קליפת תפוז”, דימויים נוראיים ועימכן הסליחה. כבר מההגדרה אפשר להבין מה חשות נשים שיש להן צלוליט. ישנן סיבות רבות קונבנציונאליות, כיצד ומדוע הוא נוצר ויש גם ה”מאשימים” את הגנטיקה. אני אוהבת בד”כ ללכת יד ביד עם הרפואה המערבית, להכיל אותה, לתת מענה לסימפטומים (הקשים לעיתים), שהיא מייצרת ולא נגדה. אני לא נגד גנטיקה. להפך. גם אין לי מספיק ידע בנושא. אולם את דפוסי ההתנהגות, אנו לומדים קודם כל ממי שגידל אותנו, ע”י חיקוי. קיים פחד גדול אצל ילדים “לצאת דומים להורים”, וזה קורה פעם אחר פעם..
אז יתכן שסכרת תורשתית, אך הדפוס של להיות טובים ולדאוג לכולם חוץ מעצמנו, לעיתים עד לכדי ויתור, הוא נרכש ונלמד. והוא קורה באמת לאנשים מאוד טובים. בד”כ..
ויתכן שלצבור שומן דווקא סביב הבטן, בעודנו רזים, קשור למבנה גוף, אולם הדפוס של להיות מאוד רגישים, אינטואיטיביים, לקלוט המון מידע ולא להתעלם ממנו אלא להתרגש ממנו ולחוש אותו חזק, תוך אי שימת לב איך אנו מתנהלים מול הרגישות הזו ואולי לעיתים היא מנהלת אותנו ואנו רגשניים ולא רק רגישים.. – זה נרכש..

שומן, שנקלע במרווחים בין השרירים, במעטפת השרירים ובשכבת השומן התחתונה ושוקע באי אחידות, יוצר צלוליט. שקעים וגלים נוצרים בעור, כי מעטפת השרירים והמרווחים בין השרירים אינם אחידים בגובהם.
חוסר יכולת להתפנות, הינו גורם להצטברות נוזלים, ההופכים לג’ל. השומן המצטבר אינו מצליח להשתחרר לאנרגיה בעת הצורך. לרב זרימת הדם לרקמה, בה נמצא הצלוליט, אינה טובה, מה שגורם להצטברות שומן תת עורי ולמראה גבשושי. כמו כן, לקויה זרימת נוזלי הלימפה.

בכך אני מטפלת בכמה אופנים
:

 • שתייה: על המטופלת לשתות מים רבים. מים מנקים את הגוף מבפנים ובאמצעותם יכולים נוזלי הגוף והג’ל שהוזכר, להתפנות מהגוף, באופן טבעי.
 • ניהול יומן אוכל והקפדה על ארוחות סדירות ומאוזנות. הקפדה על הכנת ארוחת בוקר והקדשת זמן עבורה: הן להכנה והן לאכילה. מאפשרים יציאות סדירות ושוב, פינוי פסולת יעיל וטבעי של הגוף.
 • מתן מידע לגבי תזונה לפי סוג דם. פעמים רבות או עובדים “פול גז בניוטרל”, כי פשוט אין לנו את הידע המתאים. יש נשים שצריכות לצרוך בשר מידי יום ויש כאלו שלא. חשוב לדעת ולהתכוון בהתאם. זה מקל מאוד על כל התהליך.
 • שימוש בביו אנרגיה: אני מבקשת באמצעות ערבול אנרגטי שהנוזלים המיותרים והצלוליט יעזבו ויצאו מהגוף באופן טבעי.
 • יצירה: כתיבה, ציור, שיחה או כל כלי אחר באמצעותו יכולה המטופלת לפנות הצטברות עומסים נפשיים ורגשיים שנאגרו והיא חייבת לפרוק.
 • ספורט: מאפשר פינוי ושחרור של עומסים ומחשבות ולכן מעודד פינוי ושחרור של הצלוליט. כמובן ספורט עוזר גם בהפיכת השומן לשרירים, גמישות פיזית ומחשבתית, סיבולת לב ריאה וחיזוק השרירים. כשרצים למשל, קשה לחשוב כי תשומת הלב היא בנשימה – זה כמעט כמו מדיטציה..
 • מדיטציה / דמיון מודרך: כלי לפינוי המחשבות וטרדות היומיום. גם טכניקה זו עשויה לסייע בשחרור הצלוליט החוצה מהגוף כי הוא (הגוף) לומד התנסות בטכניקה של שחרור.
 • רפלקסולוגיה: עבודה אינטנסיבית, לכיוון החוצה במערכת הדם והלימפה בפרט.

דיברתי גם על זרימת דם לקויה באזור בו מתרכז הצלוליט. הפיתרון לכך, מבחינה הוליסטית פשוט עד לכדי מעצבן – עלינו לזרום, על מנת לאפשר זרימה. עושים זאת ע”י: הליכה, ריצה, ריקוד (ריקודי בטן מעולים להנעת איזור האגן), שימוש בחישוקים שמנענעים לאורך הגוף תוך התרכזות באזור האגן. גם זרימה בדרך בה אנו חיים ולא להיתקע על מחשבות טורדניות, לנתח כל פעולה האם היא טובה לנו או לא (היא פשוט פעולה – בלי טוב או רע..) ולא לשפוט!!  שוב האם זה טוב לי או לא טוב לי.. לזרום זה לא להיתקע על משפט או בויכוח להיות חכם ולא צודק (מעצבן..), אלא להמשיך הלאה ואולי אפילו להיות אופטימיים. לא לחשוב על העבר לחיות כאן ועכשיו ואף לעשות כמה תכנונים קטנים הלאה..
העיסוי שאני מבצעת נעשה באמצעות תערובת שמנים עשירה, המיועדת להלחם בשומן, בסימני מתיחה ובצלוליט. העיסוי עמוק ולעיתים כואב ומתרכז באזורים בעייתיים: ישבן, ירכיים, ידיים, בטן ואצל כל מטופלת זה אינדיבידואלי. העיסוי מגביר את זרימת הדם לאזור. ישנם מכונים המשתמשים במכשור. אני מעדיפה מגע של ידיים חזקות. העיסוי מעודד זרימת דם לאזור ודיברתי קודם כמה זרימת הדם חשובה להנעת הצלוליט, הלאה החוצה מהגוף..

אני תמיד אוהבת לעודד ולהסביר כי ניתן גם למנוע ולהלחם בצלוליט לבד. ניתן לקנות את תערובות השמנים לשריפת שומנים, לבצע עיסויים אינטנסיביים ולהתרכז בפעילות ספורטיבית וניהול יומן אוכל. אולם.. זה קשה. צריך משמעת גבוהה ויכולת התמדה ולא תמיד צריך לעשות הכול לבד.. בשביל זה יש מטפלים וחשוב לדעת להיעזר ובעיקר לפרגן לעצמנו עזרה. זהו אחד השעורים שלנו ללמוד כנשים חזקות, מבחינה הוליסטית. להרגיש שוות וראויות. תמיד.

אנו עובדות על הורדת אחוזי השומן בגוף ובכך מסייעות להפחתת הצלוליט. ניתן לעשות זאת ע”י:
תזונה מאוזנת ומודעת
אכילה של מוצרים בסיסיים כמה שניתן ופחות מעובדים
אימון גופני הכולל גם שריפת שומנים: אירובי, ריצה, הליכה מהירה, שחיה וכו’..
תרגילי כוח ע”מ להוסיף מסת שריר ולחזק שרירים ורקמות חיבור.

חשוב להכיר את השלבים בהתפתחות הצלוליט: הידרדרות במצבם של כלי הדם (שתפקידם להעביר מזון, חמצן ומים לרקמות הגוף), בעיקר בשכבת הדרמיס[4], גורמת לנוזלים לא מנוצלים להצטבר מחוץ לתאים. מתחילות בעיות בכלי דם, נזק לשכבת הדרמיס, הצטברות נוזלים לא מנוצלים, תאי שומן המתנפחים ומתקדמים לכיוון פני העור ושכבת אפידרמיס[5] שהופכת להיות דקה יותר. עלינו, בשלב זה, לחזק את התאים ורקמות החיבור בגוף ולהוסיף להם לחות.
בהמשך, מצב הדרמיס ממשיך להידרדר: כלי הדם נדחפים הצידה, ככל שתאי השומן נדחפים אל שטח פני העור וכשצובטים את העור כבר ניתן להבחין במרקם של קליפת תפוז, בדרגה נמוכה. ייצור הקולגן (חלבון מבני, המעניק לעור ולרקמות נוספות חוזק ויציבות) והאלסטין (הרקמה האלסטית בגוף, הגורמת לגמישותו), הדומים במבנם ותפקודם, נפגע. רצועות סיביות מתחילות להקיף את תאי השומן ולעור מרקם מחוספס וגבשושי. בשלב זה, ניתן לחוש גושים קטנים מתחת לפני העור, יש רגישות וכאב ומרקם של קליפת תפוז. הבעיה אינה רק אסטטית אלא מלווה בכאבים.

ככל שמזדקנים, לגוף פחות יכולות לנצל ביעילות את נוזליו: התאים שזקוקים ללחות, אינם יכולים לשמר את הנוזלים והם נחלשים ויעילותם פוחתת. הנוזלים יוצאים מגופנו או נותרים בין רקמות הגוף ויוצרים נפיחות בקרסוליים או בעפעפיים. למעשה, סילוק השומן והנוזלים העודפים אינו הפתרון לצלוליט, אלא כיצד מטפלים בנוזלים אלו. לכן ישנן נשים רזות עם סימני מתיחה או נשים ששותות הרבה ואינן סובלות מהתופעה.

מניעת צלוליט וחיזוק שכבת הדרמיס (הימנעות מרדיקלים חופשיים):בגופנו מולקולות, המוקפות אלקטרונים, במספר זוגי. רדיקלים חופשיים, הם מולקולות בגוף, שנגזל מהן אלקטרון בשל פגיעה. מולקולה זו, נתקלת בכל המולקולות האחרות, במטרה לחפש את האלקטרון החסר ולחזור למצב יציב וכך נוצר תהליך הרסני, בשל המולקולה שהותקפה ראשונה והיא הרדיקל החופשי. כל המולקולות שנפגעו, הופכות גם כן לרדיקלים חופשיים. יש להימנע מעשן סיגריות, קרני שמש, זיהום סביבתי, מתח/ דיכאון, חוסר שינה, פעילות גופנית מאומצת ותזונה לקויה.
לעצירת הצלוליט- תזונה נוגדת דלקות, המכילה: ירקות ופירות בעלי צבעים מבריקים.
חומצה אלפא- לינולנית: ירקות, שעועית, פירות, שמן זרעי פשתה, שמן קנולה, נבט חיטה ואגוזי מלך, חסה, ברוקולי,תרד, שעועית לבנה, מנומרת ולימה, אפונים ואפונים יבשים.
דוגמא לתפריטים: הרבה פירות וירקות, דגנים מלאים, חלבונים, שומנים “טובים” (לשמירה על גוף מלא לחות, גמיש וחיוני. כגון: שמן זרעי פשתה, שמן קנולה, אגוזים).
תאי השומן מוקפים ברצועות סיביות. אם תאי השומן נפגעים – הרצועות נהיות קשות ואז שכבת הדרמיס מאבדת מיכולתה להחזיק תאי שומן ואלו מתחילים לנדוד. נוצר מצב, שיש רקמות חיבור נוקשות סביב תאי השומן, בעת שהם מתקדמים לשטח החיצוני של העור. נוצרות מחיצות שאינן גמישות וזו הסיבה למרקם המחוספס והגבשושי של הצלוליט, בניגוד למרקם החלק של השומן..

אציג מקרה טיפולי, בעילום פרטים מזהים. מטופלת, בת 26 שבאה במטרה להרזות, בעיה ממנה היא סובלת כל החיים, כך ציינה. במשקל 76 ק”ג ובהיקף בטן 105, מותניים 83, אגן 114 וכל ירך 70 ס”מ. כעבור חודש (בשבועיים הראשונים טיפלנו פעמיים בשבוע ולאחר מכן פעם בשבוע, כל טיפול שעה וחצי), היקף הבטן ירד ל99!!, מותניים 79.5, אגן 110 והירכיים נותרו אותו דבר. גם המשקל כמעט לא השתנה עדיין כי הפעילו הספורטיבית הפכה שומנים לשרירים ששוקלים יותר. לאחר עוד חודש המשקל החל לרדת, הבטן והמותניים נותרו אותו דבר, האגן ירד בעוד חצי ס”מ והירכיים ירדו כל אחת ב2.5 ס”מ כלומר סה”כ 5 ס”מ בהיקף הירכיים. וזו רק תחילת הדרך. עבדנו המון , על ספורט, מודעות למזון, ניהול יומן ועיסויים עמוקים באזורים הבעייתיים. אולם בעיקר עבדנו על הקשר שלה עם גברים, איך היא תופסת את עצמה, השיפוטיות והביקורתיות שלה לעצמה לעומת הקבלה שלה את כולם סביבה וקשר עמוק ולא בריא שהיה לה עם בחור אחד שהיה מאוד קשה לנתק. שאלות כמו איך את תופסת את עצמך? איך בחורה כ”כ מחוזרת בוחרת דווקא את מי שלא רוצה בה ומדוע? וכו’.. זהו טיפול עמוק ויסודי. העיסוי כואב בהתלה ולא קל ואף משאיר סימנים כחולים וכן החקירה של הנפש והנשמה קשות. אול זה מסקרן ומרתק זה המסע של החיים שלנו. גם אם הוא קשה השעורים בו מרתקים ומעניינים וניתן לחוות אותם בנעימים. וגם.. תעשו חישוב בכמה הצטמצמו ההיקפים!! אני ממש גאה בה. מטופלת מקסימה.

השילוב של ביו אנרגיה, רייקי, תמציות פרחי באך המותאמות אישית למטופלת, עיסוי אינטנסיבי עם שמנים ארומתרפיים מיוחדים להמסת שומנים וצלוליט, ועבודה רפלקסולוגית המותאמת אישית לכל אישה בהתאם למקור הבעיה שלה, מביאה תוצאות משמעותיות שאינן יוצרות תלות במטפל.

הצלוליט קשור לנשיות שלנו ולאופן בו אנו תופסות את עצמנו כנשים (כך גם אחרים תופסים אותנו… זה בגללנו מה שהם חושבים ומה שאנו מזמנות לעצמנו והגיע הזמן לקחת אחריות..).
הוא נובע מחוסר זרימת דם ולימפה וכל הסיבות שהזכרתי, אולם גם מהורמונים נשיים ומדפוסים שסיגלנו לעצמנו במטרה לחיות ולשרוד בעולם הזה כנשים. אם נצליח לחיות בהרגשה כי אנו אהובות ושוות, הצלוליט ילך ויפחת ואם נלווה זאת בפעילות גופנית ותזונה נבונה – הוא יעלם. ברור שפעולות אלו תתרומנה גם להרגשתנו הטובה. זו הבטחה. מילה (נוספת) לסיום: לצערי, ולשמחתי!, לחיות בהרגשה שאנו אהובות ושוות, זו עבודה שלנו בלבד! אם נצפה שירגישו כך בשבילנו נתאכזב בוודאות כי שמנו את תשומת הלב בחוץ, באחר ולא בנו, פנימה. להיות אהובות ושלמות מתחיל מבפנים, מה שנשדר לסביבה שלנו זה מה שנקבל ממנה בחזרה: גם במקום העבודה ועד בן זוגנו בבית. קדימה לעבודה. זה שווה.

בהצלחה
נכתב ע”י הדס ירוסלביץ’ –  מטפלת הוליסטית, רפלקסולוגית בכירה. טלפון 052-3056509

* המאמר נועד לספק אינפורמציה בלבד ואינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה.
——————————————————————————–

[1] השכבה החיצונית של העור
[2] אני מכינה פילינג גוף טבעי, המכיל תערובת שמנים ארומתרפיים למיגור הצלוליט. זוהי תערובת השמנים שאני משתמשת בה גם בעיסוי והגוף לומד להכיר אותה ולהיות מושפע ממנה. במהלך הטיפולים אשמח ללמד להכין את התערובות השונות ולפרט את השמנים המתאימים לכל אחת.
[3] סימני מתיחה: הדמיון לצלוליט הינו בנזק שנגרם לדרמיס. רקמות החיבור של הגוף מאבדות מגמישותן ונעשות חלשות. סימני מתיחה מופיעים כשהדרמיס נמתח תקופה ממושכת, כתוצאה מנזק חריף באזורים מסוימים בגוף ( עקב גדילה, השמנה, הריון, מחלה). המתיחה הממושכת, גורמת לאובדן הגמישות בעור ולשבירת סיבי החיבור. הבעיה פוגעת ב 70% מהנערות בגיל ההתבגרות, 40% מהגברים הצעירים וב -90% מהנשים ההרות. מופיע בעיקר בבטן, ירכיים, שדיים ובית שחי.
[4] . הדרמיס: מתחת לאפידרמיס. רקמת חיבור המכילה סיבים גמישים, כלי דם, עצבים רקמות חיבור בלוטות, זקיקי שיער. כשהדרמיס בריא עורנו נראה מוצק.
[5] האפידרמיס: שכבת העור מתחת לשכבה הקרנית. בנויה מתאים חיים, שמכילים פחות ופחות נוזלים, ככל שמתקרבים לשכבה הקרנית.

כתבות נוספות

מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


תיקון חווית לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


  השאר תגובה

  03-3810022

  רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

  ©All rights reserved to Ema Adama
  לימודי NLP