חזרה
תנוחות בלידה

תנוחות לידה

בתנוחה הקלאסית השגורה בחדרי לידה בעשרות השנים האחרונות, היולדת שוכבת על גבה בעת הלידה. בתנוחה זו, שהיא למעשה תנוחת חצי ישיבה/שכיבה, את נמצאת על גבך, רגלייך מורמות ושעונות לצדדים, המיילדת עומדת מולך ומדריכה אותך ללחיצות, ערוכה לקליטת התינוק תוך שהיא מגנה על פתח הנרתיק שלך מפני קרעים ועל התינוק, מחשש שיתפרץ בפתאומיות לאוויר העולם.

השימוש הרווח באפידורל, מגביר לכאורה את הצורך בתנוחת לידה זו שבה היולדת פאסיבית, פלג הגוף התחתון שלה מורדם, קשה לה לחוש את רפלקס הלחיצות וכלל תחושותיה ויכולותיה להגיב לצרכי הלידה, עפ”י רוב מוגבלות ומעומעמות.

אבל כדאי שתדעי שאפשר ללדת גם בתנוחות אחרות – למרות ואולי אפילו בגלל האפידורל – קל וחומר אם בחרת בתהליך של לידה טבעית.

עם מעט יותר מודעות לתהליך ולאפשרויות, עם למידה ותרגול מוקדם במהלך ההריון, תוכלי להגיע לתנוחות לידה נוספות, אשר יקלו על התברגות תינוקך בתעלת הלידה, יפחיתו נזקים מרצפת האגן ובצקות בשפתי הנרתיק וכן יפחיתו את הלחץ על הגב התחתון ועל מפרקי האגן.

והנה כמה מתנוחות הלידה האפשריות:

לידה בשכיבה על הצד

רבות מהנשים שיילדתי כאשר הן שוכבות על צידן, דיווחו על לידות קלות יחסית ומוצלחות. הן שכבו על הצד כאשר רגלן העליונה מכופפת אל חזיהן, כשהיא נשענת על מעקה המיטה, או נדחפת ע”י בן הזוג, תוך שהן מכוונות את נשימתן אל הבטן התחתונה. במצב זה התינוק יורד בתעלת הלידה באופן פיזיולוגי והגב התחתון של היולדת סובל פחות מתזוזות ונזקים.

לידה בכריעה

תוך תפעול וכיונון המיטה הדיגיטאלית המתוחכמת הקיימת ברוב חדרי הלידה, ע”י הרמת מראשותיה והורדת מרגלותיה, ניתן להביאה למצב דמוי כסא ואותך לתנוחת כריעה. בעזרת מוט ברזל המיועד לכך או חבל המשתלשל מהתקרה, תוכלי להרים את ידייך ולהאריך את גווך, להישען על כפות רגלייך, להרחיב את בית החזה ובנשימות עמוקות ונשיפות ארוכות ללחוץ. בכך את מגייסת לטובתך את כובד המשקל וכוח הכבידה ועוזרת לתינוקך להתבסס ולרדת באגן בדרכו החוצה. את אותה תנוחת כריעה ניתן להשיג גם בישיבה על האסלה, או על כסא מיוחד בצורת פרסה, המצוי אף הוא ברוב חדרי הלידה.

תנוחה אנכית זו, נותנת לך תחושה טובה של שליטה בגופך ובתהליך הלידה ומקצרת את משך הזמן שבו מופעל לחץ על הפרינאום ועל פי הטבעת.

לידה על שש (“תנוחת חתול”)

אם אינך מחוברת לרצועות וצינורות רבים מדי, תוכלי להישען על שש כשאת רכונה על כדור פיזיו או על כרית ולוחצת את לחיצותייך, על פי הרפלקס המתעורר בך כשמגיע הרגע הנכון לכך.

גם תנוחה זו נותנת לך תחושת שליטה ואחריות על הלידה ומאפשרת לך לקלוט מיד את תינוקך אל בין זרועותייך, מה שמגביר את ההתקשרות שבין אם לתינוקה ו… את ההתרגשות.

טיפ לסיום – הצעתי לך היא לשתף את המיילדת ברצונותייך ובמחשבותייך אודות הלידה והתנוחות העדיפות עלייך, “לגייס” אותה לטובתך ולהנות מהידע, מהכישורים ומהניסיון שלה.

בכל מקרה, בתנוחה כזאת או בתנוחה אחרת, אני מאחלת לך חוויה נהדרת.

שרי קרוכמל, מיילדת מוסמכת

כתבות נוספות

מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


תיקון חווית לידה


קורס דולות לאחר לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP