קורס דולות מקיף

צוות קורס דולות

תכנית קורס דולות

קורס דולות – מחיר

להיות דולה מקצועית

לימודי דולה – דולות כותבות

קורס דולות – המלצות

צפייה בקורס הכנה ללידה

קורס מדריכות הנקה

קורס תומכות בהריון ובלידה

קורס דולות לאחר לידה

קורס מדריכות הכנה ללידה

קורס מדריכות עיסוי תינוקות

קורס מטפלות ברפלקסולוגיה

צפייה בקורס הכנה ללידה

תצפית על קורס הכנה ללידה של אמא אדמה – זוית לא הריונית, דו”ח תצפית במסגרת לימודי דולה

אחת המטלות הנדרשות מתלמידות בקורסי הדולות ו/או קורסי מדריכות הכנה ללידה השונים, היא ביצוע תצפית על קורס הכנה ללידה קבוצתי שלם וכתיבת דו”ח על התצפית ומה שנלמד ממנה.
קושי ראשוני בו נתקלות תלמידות לימודי דולה בביצוע המטלה, הוא איתור מקום שמעביר קורסי הכנה ללידה ושיהיה גם איכותי ומקצועי באופן שראוי ללמוד ממנו וגם… שיהיה מוכן לארח דולות מתלמדות, שכן מרבית המקומות בהם מועברים קורסי הכנה ללידה ראויים לשמם, אינם מוכנים לארח תלמידות לתצפית.
המיילדת שרי קרוכמל המנהלת את מרכז אמא אדמה בהוד השרון, אשר גם מעבירה את הקורסים במרכז (בתמונה הקטנה מימין ובתמונה הגדולה שלמטה, מדריכה זוגות בהריון), מאפשרת את התצפית על הקורסים שלה מתוך אמונה במשפט, אותו היא נוהגת לצטט בהזדמנויות שונות: “כשנפזר את הידע שלנו לאחרים, נוכל לפנות בתוכנו מקום לעוד ועוד ידע חדש”.

לצערנו איננו מסוגלים למלא אחר הביקוש הרב לצפייה בקורסים של אמא אדמה לצרכים לימודיים וכדי לא להעיק גם על הזוגות בהריון המשתתפים “האמיתיים” בקורס, אנחנו מקצים רק שני מקומות תצפית בכל קורס הכנה ללידה המתקיים באמא אדמה, כאשר התלמידה משלמת עבור התצפית 250 ש”ח (כשליש ממחיר של קורס הכנה ללידה).

אנו נוהגים לארח את “התצפיתניות” מבתי הספר למדריכות הכנה ללידה או קורסי דולות המתקיימים במקומות שונים בארץ, כששרי אף מדריכה אותן ועונה על שאלות נוספות שלהן בזמן ההפסקות בשיעורים או לאחריהם ואף מאפשרת להן להציג את עצמן בתור דולות מתלמדות בפני משתתפי הקורס (לא אחת נוצר “שידוך” בין זוג בהריון לבין דולה מתלמדת כבר במהלך הקורס והיא מלווה אותם גם בלידה…)

גם קורס דולות של אמא אדמה כולל את מטלת צפייה בקורס הכנה ללידה קבוצתי, אולם במקרה זה נחסך מהדולות המתלמדות של אמא אדמה הצורך לחפש מקום לביצוע התצפית, שכן עבורן ישוריינו מקומות בקורסי הכנה ללידה של אמא אדמה ובנוסף הן לא תצטרכנה לשלם עבור הצפייה ושכר הלימוד שלהן יכלול גם את העלות הזאת.
לפני זמן מה העבירה אלינו קארן זכות, דולה שהייתה תלמידה בביה”ס “אמנות הלידה” להכשרת מדריכות הכנה ללידה ודולות במכללת לוינסקי בתל אביב, שצפתה אצלנו בקורס הכנה ללידה, את ההקדמה לדו”ח התצפית אותו היא הגישה במסגרת מטלות הקורס. היה מעניין לקרוא זווית לא הריונית, זווית של צופה אורחת שאיננה כלל בהריון (היא בעצמה ילדה כבר… 4 פעמים). ביקשנו את רשותה לפרסם את ההקדמה לדו”ח התצפית, הרשות ניתנה והרי הדברים לפניכם.
תודה קארן ושיהיה לך בהצלחה בדרכך החדשה – דרך הדולה…
צוות מרכז אמא אדמה בהוד השרון

קורס הכנה ללידה – דו”ח תצפית

במסגרת המטלות הנדרשות במסגרת לימודי דולה / מדריכת הכנה ללידה, אני נדרשת לתצפת על קורס הכנה ללידה וככה יוצא שאני מגיעה למרכז “אמא אדמה” בהוד השרון. אני נכנסת למרכז ונתקלת בפניה המחייכות והמזמינות של שרי, מיילדת מוסמכת ומנהלת המקום. אני מציגה את עצמי ומיד עוברים לי פלשבקים בראש שהיא מוכרת לי ואני נזכרת שהיא השתתפה כמיילדת באחת הלידות של הילדים שלי. כמה נדוש להגיד לה את זה, אבל כך באמת היה.

אני מצטרפת לקורס בשיעור השני שלו, כשאת השיעור הראשון אני אשלים בקורס הבא. במפגש השני הגיעו גם זוגות חדשים, לכן שרי מחליטה על סבב היכרות קצר נוסף. הנושא שנלמד היה אנטומיה ופיזיולוגיה והוא הועבר בצורה פשוטה ונהירה. שרי מספרת את השיעור תוך כדי מעבר על שלבי הלידה ומוסיפה בכל פעם ‘גיבור’ נוסף שמצטרף לחגיגה. פעם אלה ההורמונים שמשתתפים ופעילים בתהליך הלידה ואשר ממחישים מה קורה לעובר ולאם ובפעם אחרת שרי נעזרת באביזרי המחשה לדימוי הרחם. בכלל, אביזרי ההמחשה תורמים רבות להבנה ובמיוחד אלה של הרחם – האגן, שק מי שפיר, בובה, כובע צמר לדימוי הרחם וכדור בתוך גרב לדימוי המחיקה. השיעור מועבר בנינוחות, שרי משרה רוגע ונותנת הרגשה שכל שאלה שעולה בראש אפשר לשאול אותה.
שיעור שלישי, אין לי אפשרות להגיע לקבוצה הקבועה של הקורס שאליו הצטרפתי, לכן אני משלימה את השיעור עם קבוצה אחרת, נושא השיעור הוא תנועה ותרגול. שרי מתחילה את השיעור עם מידע אינפורמטיבי במה אנחנו מתמקדים בחוויית הלידה. היא מתחילה עם פירוש ראשי התיבות של האותיות נ ת מ ק ד – נ – סוגי נשימות בשלבים השונים של הלידה, ת – תנועה, מ – מגע ומיקוד, ק – קולות, ד – דמיון.
משם עוברים לחלק המעשי תוך הקפדה על אווירה מתאימה. שרי מזמינה לנוע בחדר – תחילה את הנשים ולאחר מכן, היא מצרפת את הגברים. עוטפת הכול בהדמיה סיפורית של מה עושים ואיך מתמודדים עם הדברים מרגע הופעת הצירים דרך ההגעה לבית החולים וחדרי הלידה, דלפק הקבלה, תוך התמקדות בחדר לידה ועד חווית הלידה עצמה. שרי מסיימת את השיעור עם הדגמה של תנוחות לידה תוך כדי המחשה איך יוצא התינוק. הדרך ששרי בוחרת להעביר את הנושא תוך שימת דגש על כל הפרטים הכי קטנים פשוט מרתקת. אני מסיימת את השיעור עם דמעות של התרגשות. איזה שיעור! אני חוזרת הביתה עם הרגשה שאני רוצה שוב ללדת
שיעור רביעי בנושא הנקה מועבר ע”י ג’ניס זאוסמר, יועצת הנקה מוסמכת. השיעור אינפורמטיבי, מתמקד בניהול ההנקה, ההורמונים המשתתפים בתהליך והכי חשוב ה- Bonding שנוצר בין האם לתינוק והוא מועבר בצורה הומוריסטית נעימה. ג’ניס דואגת לשתף את הקהל בשאלות שנשאלות, בהטלת תפקידים ובהמחשה בעזרת המבורגר בלחמניה מגומי, המדמה את הקושי של התינוק לינוק.
שיעור חמישי מוקדש להתערבויות בלידה, משככי כאבים ומשכב לידה. שרי מעבירה את הנושא תוך הקפדה על היתרונות והחסרונות של שני צדי המתרס: הגישה הקונבנציונלית והגישה ההוליסטית. היא מקפידה מאוד על גבולות ברורים.
לשיעור ההשלמה (השיעור הראשון שאותו החסרתי בקבוצה הקודמת) אני כבר מגיעה עם הסתכלות אחרת. שרי פותחת את השיעור בכך שהיא מברכת את המשתתפים, מספרת על עצמה, עוברת למשחק הכרות ששובר את הקרח והופך את האווירה לנינוחה ופתוחה. הנושאים שיועברו בכל מהלך הקורס מופיעים על הלוח ובמקביל שרי מספרת בקצרה על כל אחד מהנושאים שיועברו ומיד אחר-כך מתמקדת בנושאים שיועברו היום: זכויות היולדת, לידה רגילה / לידה טבעית, שינוים בטרימסטר ה- III ומעקב הריון.
סיכום התצפית:
קורס הכנה ללידה באמא אדמה מועבר בצורה מקצועית, מעמיקה ויסודית, תוך הקפדה על אווירה מתאימה, נינוחה ופסטורלית. שרי מעבירה את המסר ומאפשרת לכל אחד להרגיש בנוח לשאול כל שאלה, להתעמק במידת הצורך ויחד עם זאת לא נותנת לשיעור לגלוש בהרחבה לנושאים שלא קשורים ישירות לשיעור. למי שמבקש לדעת עוד, שרי מציעה להתייעץ בהפסקה או לאחר השיעור. שרי מבנה את השיעור עם פתיחה, התוכן הנלמד וסיום. הפתיחה של כל שיעור הייתה עם האג’נדה – סדר הנושאים הנלמדים. במהלך השיעור שרי דואגת לתת טיפים מועילים והסגירה נעשית עם חזרה קצרה על הנלמד וכמובן נשימות עמוקות ו”טובות” לתוך הבטן – שנצא עם הרגשה טובה ורגועה. ניכר שדרך העברת הקורס נובעת מהידע הנרחב של שרי ומתוך אהבתה הגדולה למקצוע המיילדות.
בתור אם שחוותה ארבע לידות לא היה שיעור שלא ריגש אותי: הדרך בה היא בחרה להעביר את החומר, הסיפורים האמיתיים ששרי בוחרת לספר ישירות מחדר הלידה, תוך שהיא מדגישה “אנחנו מגיעים עם תוכנית לידה אך סיפור הלידה עצמו נרקם תוך כדי הלידה” וכמה חשוב להיות פתוחים ולזרום. עכשיו יש לי גם את היכולת להעריך ולהתבונן בצורה אחרת את המקצוע. היכולת שלה להכיל את היולדת ולהעביר את המסר שמה שמתאים לה, ומה שמרגיש לה נכון זה הדבר הנכון לעשות בשבילה, על המסע הקסום ועל כוחות הנפש העצומים שמתגלים במסע הנפלא הזה שנקרא לידה. על התובנות, האמרות החכמות וכמה חשוב המסר ש”זה בסדר לשאול מה קורה? מה עושים עכשיו? האם יש אפשרות אחרת? אפשר לחשוב על זה 5 דקות?” כמה חשובה הגישה שאיתה את מגיעה לחדר לידה.

מבחינתי שרי קרוכמל היא מודל לחיקוי.

קארן זכות – דולה מתלמדת
ביה”ס אמנות הלידה להכשרת מדריכות הכנה ללידה ודולות
ותודה נוספת שכתבה דולה מתלמדת במדור המלצות ותודות באתר:

במרכז אמא אדמה בהוד השרון ביקרתי כחלק ממטלותיי בלימודי דולה ומדריכת הכנה ללידה, שזה ממש לא מובן מאליו, מפני שמאוד קשה למצוא קורס הכנה ללידה קבוצתי, שהמדריכה בו מאשרת לצפות בקורס.
שרי, למדתי ממך המון ויש לך גישה מדהימה! אשמח ללוות לידה בנוכחותך ולהמשיך לשאוב מהניסיון והמידע הרב שלך, שאת כל כך לא חוסכת ונותנת.
אז שוב, תודה!
חן דולה

כתובת

שעות פתיחה

©All rights reserved to Ema Adama
לימודי NLP