חזרה
אפידורל

הרדמה אפידורלית – אילחוש אפידורלי – Epidural Anesthesia

זעקת “א-פי-דו-רל” המפורסמת של אורנה בנאי בסדרת הטלוויזיה “אמא’לה”, הייתה בהחלט מחוברת למציאות. חלק ניכר מהיולדות צועקות זאת בהגיען לחדר הלידה ובמקרים רבים אף עונות “אפידורל”, כאשר הן נשאלות מה שמן…
כאן אני מנסה להשיב בקצרה על מה, מי, למה, כמה ומתי אפידורל?

האפידורל נכנס לשימוש לצורך אלחוש צירי הלידה לפני כשני עשורים, בתחילה רק למצבים מורכבים ומסובכים, כשבהמשך הנשים עצמן היו רוכשות את הסט ומביאות אותו עמן ללידה. הדבר הפך לשכיח עד כדי כך, שכיום המרדימים הפכו להיות חלק מהנוף השגרתי בחדרי הלידה, המיומנות עלתה והסיבוכים פחתו.

מהו אפידורל?
מאלחש כאבים הניתן בזריקה בגב בהרדמה מקומית ו”מרדים” את החצי התחתון של הגוף, הן תחושתית והן מוטורית, כשהחומר ניתן למשך הלידה. המילה עצמה מתארת חלל סביב עמוד השדרה, אליו מוזרק החומר.


למי ניתן?
למי שמבקשת ונמצאת בשלב של לידה פעילה.


למי לא ניתן?

למי שאינה מעוניינת, למי שיש פריחה או פצעים על הגב, למי שיש רמת קרישה נמוכה בדם (טרומבוציטופניה) ולעתים למי שיש בעיות מבניות בעמוד השדרה, או אלרגיה לחומר ההרדמה.


יתרונות
נחשב למשכך כאבים יעיל, אינו פוגע בעובר ומקל על הרדמה מהירה, אם יש צורך בניתוח קיסרי.
חסרונות
מגביל את כושר התנועה של היולדת, שבמקום לשנות תנוחות ולהיות דינמית, הופכת להיות פסיבית. לעתים, הצירים נחלשים ויש צורך בחומר זירוז לידה (פיטוצין), שלעתים עלול להשפיע על דופק העובר.
בשלב הלחיצות כאשר היולדת אינה חשה את הדחף ללחוץ והעובר נשאר בתעלת הלידה זמן ממושך מדי,  גובר הצורך בשימוש בשיטות לידה התערבותיות.


תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים

השיטה נחשבת בטוחה לאם וליילוד, כשתופעות הלוואי מוכרות וברובן נמנעות. סיבוך שכיח הוא ירידה בלחץ הדם של היולדת, תופעה הנמנעת ע”י מתן נוזלים בעירוי לפני ההרדמה.
בפחות מאחוז אחד מהמקרים, יכולים להיות לאשה כאבי ראש עזים. התופעה זמנית וניתנת לטיפול, אך איננה נעימה. נשים רבות מתלוננות על כאבים או רגישות באזור ההזרקה, גם שנים מספר לאחר הלידה.


לסיכום
 – האפידורל הוא בחירה שלך. כדאי שתכירי אותו ואת יכולותייך ותעריכי אותם. לא מומלץ לבקש אותו מוקדם מדי וגם לא מאוחר מדי בשלבי הלידה.
לקראת סוף הלידה, אם את מרגישה מעט לחץ, מומלץ לא לבקש תוספת, אלא דווקא להשתמש בתחושות לדחיפה ולהוצאת התינוק החוצה.
זכרי שגם אם אינך חשה כאבים בזכות האפידורל, הלידה היא עדיין תהליך דינמי ורצוי מאד לקדם אותה ע”י שינוי תנוחות במיטה ושימוש בדמיונך.
אני מאחלת לך לידה פחותת כאבים, ככל שניתן.

כתבות נוספות

תיקון חווית לידה


קורס דולות לאחר לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP