חזרה
ג’הארה בהריון

ענבל רז – אקווה דולה

בלוח הזמנים העמוס שלנו, בריצות בין הבית לעבודה או ללימודים ובחזרה, קשה למצוא את הזמן לעצור לרגע ולהקשיב מה מבקש מאיתנו הכלי הבסיסי והנאמן ביותר שלנו – הגוף. אולם מגיע הרגע בו חוברים להם הטבע והמזל, אלוהים והגורל, אמא אדמה והרבה אהבה, ליצירה הגדולה מכולן – תינוק.

הגוף מתחיל להתארגן ולהשתנות, כדי להכין את עצמו לתקופת ההיריון והלידה וכבר קשה להתעלם ממה שהוא מבקש.

החזה גדל ומושך את הכתפיים פנימה ולמטה, הרגליים נושאות משקל רב מהרגיל והבטן המתרחבת בחזית מביאה את הקשת הטבעית בגב התחתון, לרמות חדשות של גמישות ואיתה גדל העומס על עצם הזנב והגב. מקומות שבכלל לא הכרנו מודיעים לנו על כאבים והעייפות מתחילה להצטבר. בתופעות כאלו ואחרות אפשר ורצוי לטפל. מה עושים? נכנסים למים…

למים יש כוח תראפוטי רב. רק דמיינו למשל את ההקלה שמביאה הכניסה לאמבטיה חמה, כשהגוף מרפה ממתחי היום וגם הנפש מתרווחת. לא מקרה הוא שבדתות שונות מייחסים למים כוח מיסטי הקשור לטיהור הגוף והנפש.

מים והריון הם שילוב מופלא, טבעי ומתבקש, המעניק לגוף את כל אשר הוא מבקש בתקופה הרגישה הזו ולא בכדי נשים רבות מפנטזות ללדת במים, אבל באפשרויות של לידה במים נעסוק במאמר אחר…

אישה בהריון חווה לעיתים כבדות ותנועה מגושמת, כשגם נשים המורגלות בתנועה קלה מופתעות לנוכח המגבלות החדשות והנה, הכניסה למים מחזירה לפתע את היכולות לנוע בקלילות ובחופשיות.

במים פוחת משקל הגוף ואיתו העומס הנוצר במקומות המועדים לכך. במים יכולה כל אישה לעבוד בצורה הנכונה והמדויקת ביותר עבורה. ניתן לחזק שרירים בעזרת ההתנגדות הטבעית של המים, כשעוצמת ההתנגדות של המים מופעלת חזרה בהתאם לכוח שהופעל וכך מתאפשרת עבודה לאורך זמן, מבלי להעמיס על הגוף יתר על המידה ומבלי לחשוש מפני “עבודה לא נכונה”.

נשים הסובלות מנטיה לבצקות מגלות כי הכניסה למים מיטיבה עם עומס הנוזלים בגוף. הלחץ ההידרוסטאטי של המים משפר ומעודד חילוף חומרים, זרימת דם ונשימה נכונה.

חום המים, כ- 35 מעלות, מביא להקלה בכאבים ולשחרור ממתחים ומאפשר עבודה נינוחה וממוקדת.

השהייה במים נעימה וממריצה ומביאה לחווית הריון חיובית ומחזקת.

ב”אני מאמין” שלי יש מקום של כבוד לשילוב בין עבודה עצמית ודינאמית, לבין ההרפיה וההקשבה לגוף וכך העבודה במים משלבת תרגילים תוך התייחסות ליציבה וחיזוק שרירים החשובים להריון וללידה עם תרגולי נשימה והרפיה.

ניתן לתרגל כחלק מקבוצה או במפגשים פרטניים בהם ישולב טיפול ג’הארה ® – טיפול בציפה המביא להתארכות והתרווחות של הגוף, הקלה על כאבים והתחברות למסע פנימי של שקט והרפיה.

טיפולי ג’הארה ® בהריון שונים במעט מטיפול רגיל, ראשית מעצם שילובם בתהליך כולל של חיזוק הגוף והכנתו ללידה, ושנית בכך שמטפלת מנוסה ומיומנת תקפיד שלא לגעת בנקודות העלולות לעורר ולהתערב בתהליכים פנימיים שחלים בגוף טרם זמנם.

ניתן להתחיל עבודה במים משבוע 12 ועד לרגע הלידה ממש (ניתן אפילו להגיע לבריכה עם הופעת מבשרי לידה, בכדי להסדיר ולקדם את התהליכים הקורים בגוף, אבל לכך ראוי להקדיש מאמר נפרד). יש חשיבות גדולה למפגשים קבועים לאורך זמן על מנת לאפשר לגוף לאמץ דפוסים מחזקים ובריאים. מומלץ לעשות זאת בבריכה המותאמת לכך שבה טמפ’ המים והחלל מחוממים, בכדי לאפשר לגוף להיות רפוי וכמובן עם מטפל מוסמך המתמחה בעבודה עם נשים בהריון.

” הזמן בבריכה הוא זמן של נחת, של הרפיה, של שקט, של רגעי התחברות להריון, לתהליך, ללידה… מצד אחד הקלות והשחרור של המים ומצד שני העבודה הפיזית, חיזוק השרירים והיציבה נותנים כוח וחיות”, כתבה שרון, אחרי תרגול בקבוצת תנועה בהריון במים.

“…הכל עטוף במים ובנוסף ישנה תנועה… רציתי להרפות הכל, להשתחרר… פשוט לנוע ואולי יותר מזה, לחזור לרחם שממנה הגעתי בעצמי, לאותו מקום בטוח, שקט, רגוע. בסוף הטיפול דמעות עלו בעיניי והשחרור היה כל מה שרציתי ומעבר למה שציפיתי”, כתבה רקפת, אחרי טיפולי ג’הארה בהריון.

גם אם לא התנסית עד כה בטיפול במים ואת מחפשת דרך לחזק את הגוף ולהקל על מכאובים, זו הזדמנות נפלאה להתכונן ללידה, גוף ונפש כאחד ולחוות רגעים יקרים של חיבור לעצמך ולתינוקך כששניכם משכשכים יחד במים עוטפים ומגנים.

בריאות והנאה מההריון ומחווית הלידה.

ענבל רז – אקווה דולה

הכנה, תמיכה וליווי בהריון ובלידה, טיפולי ג’הארה® במים, תנועה לנשים הרות במים, מפגשי פעוטות והורים במים.

לאתר של ענבל רז – טיפולים במים בהריון – אקווה דולה – Aqua doula

אתרJ A H A R A ® – www.jahara.com

כתבות נוספות

שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


תיקון חווית לידה


קורס דולות לאחר לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP