חזרה
חינוך מוסיקלי לתינוקות

חינוך למוסיקה אצל תינוקות

מתי מתחילים חינוך מוסיקלי לתינוקות?
“תשעה חודשים לפני לידתו של התינוק”, ענה המלחין ההונגרי הנודע זולטן קודאי, כשנשאל את השאלה על מועד תחילת חינוכם של תינוקות לשמיעת מוסיקה.
קודאי לא התבדח כלל, שכן מתברר שהעובר חשוף לקולות, צלילים וזעזועים המתרחשים ברחם אימו ובקרבתה. הוא משנה את קצב פעימות ליבו בהתאם למתרחש בסביבתו ומתייחס למשל לקולות צחוק, מוסיקה, שיעול וכו’. חוש השמיעה של התינוק מתפתח עוד לפניחוש הראייה והוא מסוגל לזהות קולות משמעותיים, עוד בטרם פקח את עיניו.
הקול או הצליל הם חומר הגלם הראשוני של המוסיקה. עוד מינקות לומד התינוק להבחין בין קולה של אימו לבין קולות אחרים ולומד להגיב למשל לשינויים בעוצמה, לצלילים מרגיעים או ממריצים ועוד.
בשנתיים הראשונות לחיי הילד ניתן ואף מומלץ להאזין יחד, הורה וילד, לקטעים מוסיקליים שמרכיביהם ברורים ופשוטים, ממגוון רחב לרבות קלאסי, ג’אז, מוסיקת עולם, מוסיקה ישראלית או כל מוסיקה אחרת האהובה עליכם. כדאי להאזין למוסיקה תוך כדי תנועה במרחב והנעת איברי הגוף של הילד, בהתאם לאווירה של המוסיקה המושמעת. הפעילות המשותפת בשילוב המוסיקה, תורמת רבות הן להעשרת הילד והוריו והן לקשר ולחוויה הרגשית המשותפת.
כדאי לזכור שלפעילויות רב גוניות  בתחומי המוסיקה כבר מגיל רך, יש תרומה נכבדה עבור הילד גם בתחומים נוספים כמו משמעת ושליטה עצמית, איזון נפשי, התפתחות קורדינטיבית, התחשבות ואהבת הזולת ועוד. טיפוח הרגישות למוסיקה ולחוויות הצליליות המתלוות אליה, רצוי שתעשה תוך ניצול כל החושים בעת ובעונה אחת. פיתוח והקניית הרגלי האזנה למוסיקה ולהנאה ממנה, תורמת תרומה נכבדה למעמדו של הילד כפרט וכחלק מקבוצה.
בחוגי ה”מוסיכיף” אנו עובדים בקבוצות קטנות, המחולקות עפ”י קבוצות גיל וחווים חוויה משותפת לאם (גם האבות מוזמנים…) ולילד. במהלך הפעילות נחשפים המשתתפים לצלילים ומקצבים שונים ולסוגי מוסיקה מכל העולם, על מגוון הכלים המוסיקליים, הריתמיים והמלודיים ואביזרים נוספים המעצימים את החוויה וההנאה ואת חדוות היצירה.
ולסיום רק אזכיר את אימרתו הידועה של המשורר הצרפתי פול ורלן: “מוסיקה, מוסיקה היא ראשית כל“. אני אימצתי קביעה זאת כבר מזמן וממליצה גם לכם להצטרף. תיהנו.
עופרה

על החשיבות הרבה לחינוך למוסיקה כבר מגיל צעיר מאד מסבירה עופרה כהן, בעלת תואר ראשון בשילוב אומנויות בחינוך ובוגרת המדרשה למוסיקה במכללת לוינסקי ובסמינר הקיבוצים. (הדריכה בעבר ובמשך שנים אחדות את חוגי “מוסיכיף” – מוסיקה לתינוקות ופעוטות במרכז אמא אדמה).
הקליקו לפרטים אודות 
חוגי מוסיקה לתינוקות המתקיימים כיום במרכז אמא אדמה הוד השרון

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


תיקון חווית לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP