חזרה
להיות אמא – הטור של מאיה

הטור של מאיה 4 – “להיות אמא” – מה זה אומר לגביי?


איזו אסוציאציה מעוררת אצלנו המילה אמא? מה מעורר בנו צמד המילים להיות אמא?

אמהות עשויות להעלות במוחן את המשמעות של להיות אמא עבור ילדיהן, בעוד שאצל מי שעדיין לא נמצאת בשלב האמהות, או בקרב גברים עשויות לעלות בראש המחשבות על האמא הפרטית שלהם, או על האמא ש… היו רוצים שתהיה להם. כאשר אני קוראת או אומרת את צרוף המילים המשמעותי כל כך בחיינו כבני אדם, אני מיד חושבת “גם וגם” – גם על האמא שרציתי להיות עוד בטרם ילדתי את בתי, וגם על האמא שאני כיום.

כל חיי הבוגרים חלמתי להיות אמא. חלמתי על הרגע בו הילד או הילדה שלי יבואו אליי ויקראו לי “אמא”. תמיד הייתה בי אהבה וגישה נהדרת לילדים. מאז ומתמיד הבטתי כמעט בקנאה באמהות לילדים וביחסים הנרקמים ביניהן ותמיד היה בי רצון להגיע לשלב בו אכנס לתפקיד הנשגב הזה- להיות אמא. לא חשבתי על מעבר לזה. לא תיארתי לעצמי מהי המשמעות האמיתית והמופלאה של המילים האלה, המשמעות של החיים, כך זה לפחות מבחינתי.

כבר בתקופת ההריון, התחילו לעלות בי רגשות אמהיים: רגשות של אהבה ללא גבולות, של אחריות אין קץ, של דאגה תמידית ושל רצון להעניק מעצמי יותר ויותר. אלו היו רגשות חדשים עבורי. רגשות שלא היו לי בעבר ושלא הכרתי את עוצמתם. כאשר כבר הייתי בהריון ידעתי שכשהתינוקת שלי תיוולד, אתנהג אחרת לגמרי ממה שחשבתי קודם לכן.

לאחר הלידה המושג “להיות אמא” הפך בשבילי למשהו עוד יותר מורכב ממה שחשבתי שיהיה. פתאום הייתה לי תינוקת בידיים והיא כולה הייתה שלי. אני הבאתי אותה לעולם הזה והאחריות עליה הייתה בידיי ובידיי בן זוגי. אמנם האמהות שלי הייתה עדיין בחיתוליה, אך כבר התחלתי להבין שהבת שלי קודמת לכל ושאני, כאמא, מפנה לה מקום לפניי.

אז וגם היום אני דואגת קודם כל לה ורק אחר כך לי, אני נותנת קודם כל לה ורק אחר כך לי, אני מקדישה עבורה את רוב זמני ועבור עצמי – מעט מאוד. גיליתי דברים נפלאים וחשובים שלא ידעתי קודם לכן. גיליתי שאני מסוגלת לאהוב מישהו, כמו שמעולם לא חשבתי שאוכל, שאני מסוגלת לשמוח מאוד ולהיות מאושרת מדברים קטנים ככל שיהיו, שאני מסוגלת לדאוג מאוד ולהגן מאוד, כמו שלא עשיתי אף פעם קודם לכן.

להיות אמא גם אומר לקבל את הילד שלך כמו שהוא ולחנך אותו בדרך בה את מאמינה, אך להתאים אותה אליו ואל צרכיו. חשוב מאוד לתת לילד לחוות ולהרגיש את הדברים בדרך שלו ולכוון אותו מבלי לנסות ולהפוך אותו למי שאנחנו רוצות שיהיה. החוכמה האמיתית בלהיות אמא היא לדעת להקשיב לילד שלך ולהכיל אותו מבלי להיות בעמדה שיפוטית וביקורתית. במידה וצריך להיות בעמדה שכזו, כדאי לפעול עם חשיבה קדימה ולדאוג שהילד לא יפגע מכך.

חלק מתפקיד האמהות הוא גם התמודדות עם בעיות, תיסכולים ומכשולים שבדרך וכן, מותר גם להישבר לפעמים. הילדים לא תמיד “קלים” ולא תמיד מתנהגים כמו שחלמנו שיתנהגו, והחינוך הופך לדבר מורכב וקשה. אנחנו כאמהות צריכות לדעת איך לא ליפול לתוך “המלכודות שטומנים לנו ילדינו”, לעמוד בגאון מול הניסיונות החוזרים ונשנים שלהם לבדוק את הגבולות שלנו ולדעת שאנחנו חזקות מספיק על מנת להמשיך ולדבוק בדרך בה התחלנו ושבה אנו מאמינות.

עם הזמן התחלתי לחשוב שמשמעות להיות אמא לא אומר לבטל את עצמי לגמרי, אלא לדעת לשלב בחוכמה בין תפקיד האמהות לבין היותי בן אדם עם צרכים. נכון שהילדה אהובה עליי וחשובה לי יותר מכל דבר אחר ושאתן לה את כל מה שאני רק יכולה לתת, אך תמיד חשוב לזכור שגם אני בן אדם ושאם אני לא אדאג לעצמי, הבת שלי עלולה לסבול מזה.

כיום אני מבינה שלהיות אמא זהו מכלול של תפקידים ותכונות שמאתגרים אותנו ברמה היומיומית. הדבר החשוב ביותר שעלינו לזכור הוא לאהוב את עצמנו ולדאוג לעצמנו כדי שהילדים והמשפחה כולה יהיו מאושרים. עלינו ללמוד לפתח את עצמנו בתור אמהות ובתור נשים ולהינות מהדרך בה בחרנו. כך יהיה טוב לנו ולסובבים אותנו.

להתראות בטורים הבאים.
מאיה רוזנצויג

בחזרה לטור של מאיה 
______________________________________________________________________________________________
במסגרת טורי “להיות אמא” אתן מוזמנות לקרוא גם טורים של אמהות כותבות נוספות
רוצות גם לכתוב טור של אמא? אתן מוזמנות לכתוב לנו.
צוות אמא אדמה

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP