חזרה
לידה טבעית תוך ניתוח קיסרי

לידה טבעית קיסרית או ניתוח קיסרי טבעי? מה שתבחרו…

בס”ד

איתמר בעט בהתלהבות בתוך הבטן כשיצאתי בסוף תשיעי מהקליניקה של הגניקולוג שלי מאוכזבת משהו.

“לא תהיה ברירה” סינן הרופא,”תרדי מהחלומות, את תצטרכי פה ניתוח קיסרי. אני יודע, אני יודע שאת יודעת ללדת טבעי גם אחרי ניתוח קיסרי, את הרי כבר ילדת 4 פעמים VBAC, אבל אנחנו מדברים הפעם על ילד שביעי, אחרי שני ניתוחים ברקע, אני מבקש ממך בלי הרפתקאות, תגיעי בשבוע הבא, יש לך תור לניתוח”.

בכיתי.

אני אוהבת ללדת. אני מתחברת לתהליך המופלא הזה של הריון – לידה – הנקה כבר מגיל 12. אני מרגישה שכל לידה היא טרמפולינה לנשמה. אם באים אליה מוכנים, גדלים בענק.

אבל ניתוח קיסרי? אל תמכרו לי לוקשים, כן, נכון, גם זו דרך להביא תינוק לעולם, וצריך לקבל באהבה את כל מה שיש, אני מכירה את המנטרות האלה, ואכן שלושה מתוך שבעת ילדי המקסימים הגיחו כך לעולם, אבל כשיצאתי באותו יום מחדרו של הרופא, צלצלתי לבעלי המקסים, והודעתי לו שאני נוסעת.

“לאן?” הוא שאל במיני לחץ.

“לחשוב” אמרתי,”תעשה לילדים קייטנה עד שאשוב”.

נסעתי לירושלים. ישבתי שעות מול נוף קסום בזוית ירושלמית שרק אני מכירה. מקום של ילדות.

לקחתי מחברת וכתבתי. כתבתי וכתבתי. “תוכנית ניתוח”, שזה כמו”תוכנית לידה” רק תכנית לניתוח…

הרגשתי שאני רוצה לעבור את הניתוח הזה כחוויית לידה לכל דבר. בגלל שיש בי את האפשרות להשוות בין החוויה של לידות טבעיות לבין ניתוחים קיסריים קרירים, אני יכולה לעשות אפליקציה. כי בינינו? הקיסריות מוזנחות.

בעוד שלידות טבעיות מקבלות במודעות הישראלית סביבנו יחס מרשים: המון הכנות ללידה, המון דמיון על הג’קוזי, המוסיקה, הנרות, הדולה וכו’, הקיסריות מקבלות חדר קר ומנוכר, תרתי משמע, כי ממש קפוא שם, אפילו קושרים לנו את הידיים אל המיטה, אפשר לשכוח מלגרד באף ופתאום אחרי כמה דקות מראים לנו יצור מתוק מרחף כתלוי מעלינו – “מזל טוב”, אומרים לנו.

איפה תהליך הלידה? איפה התהליך הטבעי? איפה הלהרגיש ‘עשיתי זאת’? איפה “כל הכבוד לך הנה הראש מגיע?” איפה חום הגוף של אמא עם הלב של תינוקי, צמודים שניות אחרי הרגע הקדוש הזה אחרי בואו לעולם?

לאאאאאאאאאאא!!!

היו שם הרבה דרישות במחברת. הרבה תוכניות. הרבה חלומות.

חזרתי לרופא שלי. להפתעתי, הוא קיבל את כולם.

הגעתי לניתוח עם רשימה. ניתוח קיסרי רגיל, בלי פרטי ובלי פרוטקציות. אבל ניתוח קיסרי עם הכנה נכונה.

היה מ ד ה י ם!

הרגשתי יולדת פעילה, הייתי שותפה לכל התהליך, התמקדתי, התרכזתי, בכיתי, התרגשתי – ילדתי!

משני הניתוחים הקודמים, לקח לי חודשים להחלים, אבל מהקיסרי הטבעי הזה (כן זה השם שנראה לי הכי מתאים עבור לידה טבעית בזמן ניתוח קיסרי, פשוט קיסרי טבעי) שאגב שום נתון רפואי לא היה שונה בו, החלמתי תוך שבועיים, כאילו כלום. ההנקה זרמה, החיבור לילד היה מושלם.

לפני מספר חודשים טיילתי עם איתמר בעגלה ובמקרה פגשתי ברחוב את “המנתח הקיסרי” שלי.

“הי דוקטור” התלהבתי, “זוכר אותי? אתה הוצאת אותו מהבטן לפני שנה”.

“אני מצטער” אמר הרופא באי נוחות על שלא זכר את פניי, “אני מנתח עשרות נשים ניתוחים קיסריים, אני לא ממש יכול לזכור…”

“זו אני, שביקשתי לראות את הידיים שלך בזמן הניתוח, זו אני שביקשתי שתעצור שנייה לפני שאתה פותח את שק מי השפיר, זו אני שביקשתי לחוש את התינוק זו אני ש…”

“אוהו, זוכר ועוד איך זוכר” השיב הדוקטור בחיוך גדול ועוד רגע כמעט ששלף את איתמר בגעגוע מהעגלה, “איך אפשר לשכוח, 30 שנה אני מנתח ניתוחים קיסריים וכזה ניתוח קיסרי עוד לא היה לי אף פעם”.

חייכתי.

‘חכה חכה, יהיו לך עוד כאלה’, חשבתי בליבי.

אנחנו בתחילתו של מהפך – קיסרי טבעי קוראים למהפך הזה ואנחנו לא שומרים את הסוד לעצמנו.

אנחנו שמחות לגלות לקיסריות אלקטיביות – לפני, לקיסריות טראומטיות – אחרי, או ליולדות רגילות שרוצות להעצים את החוויה, איך עושים זאת, לא רק איך יולדים לידה טבעית לאחר ניתוח קיסרי, אלא אפילו איך ללדת לידה טבעית תוך כדי ניתוח קיסרי…

אפרת ברזל – אמא לשבעה ובעלת ניסיון בניתוחים קיסריים, מרצה באוניברסיטה, עיתונאית לשעבר.

פרטים אודות הכנה ללידה קיסרית במרכז אמא אדמה – הכנה ללידה בניתוח קיסרי עם שרי קרוכמלמיילדת מוסמכת ומנהלת המרכז.

כתבות נוספות

שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


קורס דולות לאחר לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP