חזרה
משפחתון – משפחתונים

משפחתון הוא מקום פרטי וקטן בו נמצאים מספר תינוקות ופעוטות, בדרך כלל משעות הבוקר עד שעות אחר הצהריים, בזמן שהוריהם עסוקים. בשונה מגנון או מעון, משפחתון נמצא בבית המטפלת ולא במבנה ייחודי ונפרד, דבר המקטין עלויות והוצאות ועשוי לבוא לידי ביטוי בתשלום מופחת להורים. בכל מקרה משפחתון זול יותר מעלות של מטפלת פרטית.
משפחתונים מתאפיינים ביחס חם, אוכל ביתי ומסגרת גמישה ונעימה. משפחתונים יופעלו כאמור בבתים פרטיים, במרכזי שכונות ועל פי רוב או על ידי אמהות לילדים, שמעדיפות לא לצאת בעצמן מהבית לצורך עבודה (כך הן גם יכולת לקבל את הילד שלהן כשהוא שב הביתה מהמסגרת שבה הוא נמצא), או על ידי נשים מבוגרות ומנוסות.


הורים רבים מתלבטים בשאלת ‘משפחתון אצל המטפלת – או מטפלת המגיעה לבית המשפחה’. משפחתון עשוי לשמש תחליף טוב למטפלת, הן מבחינת המחיר והן מבחינת החברה שלה זקוק תינוק ואחר כך הפעוט המתפתח. מספר מצומצם של תינוקות הוא בעצם קצת כמו לגדול עם אחים במשפחה ועל כן משפחתון יכול להוות הכנה טובה למסגרת הבאה.
לעיתים תינוק או פעוט שהיו רק עם אימא או עם מטפלת בבית (בעיקר אם אין להם אחים גדולים) עשויים למצוא את הצורך לחלוק עם תינוקות אחרים את תשומת לב, משחקים וצעצועים וכו’, כדבר קשה יותר כאשר יתחילו לבקר בגנון. יתרון נוסף של משפחתון על פני מטפלת, הוא סוג של פיקוח של כמה הורים שילדיהם נמצאים במשפחתון ויכולים לשים לב לדברים, שלהורה אחד לא תמיד קל לגלות ולהבחין בהם. אין מדובר דווקא על דברים חמורים כמו התעללות או הזנחה חלילה, אלא על מפגעי בטיחות, סדר יום, איכות מזון ונושאים נוספים שלכל הורה יש רגישות שונה אליהם, כאשר גם בכך יש הבדלים בין משפחתונים שונים.


איך בוחרים משפחתון?

בררו מה ההכשרה של האישה שתבלה עם ילדכם את מרבית שעות הערות שלו, האם חשוב לכם שהיא תהייה בעלת תעודה כזאת או אחרת? כמה ניסיון יש לה וממי קיבלתם המלצות? אל תשכחו לוודא מי נוכח בבית במשך שעות היום, מה קורה אם בעלת המשפחתון חולה או אם אחד מילדיה חולה? האם יש לה מחליפה או עזרה? מה מספר הילדים המקסימאלי לו היא מתחייבת (המקובל הוא 1:3 בתינוקות וקצת יותר מזה בפעוטות)? לאילו חופשות היא מצפה והאם ילדיה הגדולים יהיו בבית בימים בהם יש חופש במשרד החינוך (אך לא במשפחתון)? האם ישנם אנשים זרים המגיעים לביתה באופן קבוע, למשל עוזרת בית או גנן מה היא יודעת עליהם? האם מסתובבים בבית בעלי חיים (כלבים, חתולים וכו’) ומה נגישותם לתינוקות? בררו איזה ביטוח חל על ביתה והאם הוא מכסה את ילדכם. שימו לב שהפעלת משפחתון המונה עד שלושה תינוקות / פעוטות אינה דורשת אישורים ועל כן רוב הסיכויים שהוא אינו נמצא בפיקוח של משרד התמ”ת . בכל מקרה ערכו חוזה בכתב הכולל את עיקרי ההסכם ביניכם והכי הכי חשוב, האם היא מקבלת את ילדכם בחיוך בבוקר והאם אתם מוצאים אותו מחייך, מאושר ושמח בסוף היום (אנחנו בטוחים שכן).


לוח משפחתונים הוד השרון

יש לכם משפחתון בהוד השרון ואתם רוצים לפרסם אותו כאן, אתם מוזמנים לשלוח אלינו מייל, לציין “משפחתון הוד השרון”, שם מלא, שכונה בהוד השרון, טלפון וכתובת דוא”ל ואנו נפרסם אותו כאן, בתקווה לעזור גם לכל האמהות השואלות אותנו על משפחתונים בהוד השרון.

כתבות נוספות

תיקון חווית לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP