חזרה
רפלקסולוגיה לתינוקות

קצרצר על רפלקסולוגיה בכלל:

על פי הרפלקסולוגיה הכול מונח על הכף, או אם תרצו… על כף הרגל. כפות הרגליים משפיעות על הגוף כולו ועל כך מבוססת שיטת הטיפול והאבחון ברפלקסולוגיה. כף הרגל היא מעין מפה שבה משורטטים נקודות וקווים, כאשר לכל נקודה אזור מקביל בגוף. עשרה מסלולי אנרגיה מתמשכים מכף רגל ועד ראש, עוברים דרך אברי הגוף השונים, כשהאצבעות ברגליים הן קצות המסלולים. עיסוי ולחיצות בכפות הרגליים יכול להשפיע על פעולות של מערכות הגוף כולו. טיפול רפלקסולוגי מניע את הגוף אל מצב של איזון, שמונע התפתחות מחלות ומסייע בהתמודדות עם מחלה קיימת.

ומורחב יותר על רפלקסולוגיה תוכלו למצוא בהקלקה כאן – רפלקסולוגיה

קצרצר על רפלקסולוגיה לתינוקות:
מרגיעה את התינוק במקרים של חוסר שקט, מסייעת לשינה טובה, מחזקת את הקשר בין ההורה לתינוק, בונה חוסן נפשי-פיזי, מפתחת את תחושת הביטחון והערכה עצמית של התינוק, רפלקסולוגיה לתינוקות עוזרת ומקלה במקרים של גזים, התקררות, חום, עצירות, ליחה, כאבי אוזניים, שיניים וכו’… 

ומורחב יותר על רפלקסולוגיה לתינוקות תוכלו למצוא במאמר הבא:
רפלקסולוגיה לתינוקות – תחילת הדרך – המגע

רק אתמול הוא היה עטוף כולו בסביבה חמימה, תומכת, מזינה ומאפשרת, והיום הוא כבר בחוץ. צרכיו אינם נענים עוד במהירות המחשבה בלבד, הוא אינו עטוף יותר בחמימות האוחזת בכל גופו העדין ומאפשרת לו לנוע בקלות, בידיעה שהוא תמיד מוגן. החיים מחוץ לרחם אינם פשוטים לתינוקות הרכים שאך נולדו, ואחד השינויים הגדולים הוא העדר המגע התמידי שהיה ברחם.

על חשיבות המגע דובר רבות, אנו לא יכולים להתקיים ללא מגע. במחקר שנערך לפני שנים רבות, הצליחו החוקרים להראות שהמגע לתינוקות / ילדים (ובינינו, כנראה גם למבוגרים…) חשוב מהצורך במזון.

אז מה יש שם במגע הפיזי / רגשי שאנו זקוקים לו כל כך?
עבור התינוק הרך, המגע הוא אמצעי התקשורת העיקרי עם המטפל הראשוני שלו. החום של האם/האב המועבר במגע בוטח ואוהב, מכיל ומאפשר, שללא מילים נותן לתינוק להבין שהוא בטוח. המגע מאפשר לתינוק לפרוק את המתחים המצטברים בגופו, מתחים שבתחילת הדרך הוא אינו מסוגל לפרוק עקב תנועתו המוגבלת. מתחים שנמצאים בגופו עוד מחווית הלידה, ומתחים הנוצרים מהתסכול הנקרה בדרכו, כשצרכיו אינם נענים בזמן. המגע בכל חלקי גופו של התינוק מלמד אותו מהם גבולות הגוף שלו. פתאום הוא חש ש”יש שם משהו שאני לא רואה אבל מרגיש אותו” – וזה אם במקרה תהיתם, הגב שלו, או הראש, או כפות הרגליים.

דרך העיסוי העמוק והנעים אנו מחדירים לגוף תינוקנו מסרים של תחושות ותנועות שהוא עוד עתיד לעשות בהם שימוש: יכולתו של הגוף לנוע במרחב, היכולת לדעת היכן נמצא כל איבר ואיבר מבלי לראות אותם (כמו הנחת אצבע על האף בעיניים עצומות), כל אלה נבנים לאט לאט והעיסוי מסייע בבנייתם.

אז…  אחרי שקיבלתי עיסוי ואני מרגיש בטוח ושליו, ומרגיש שההורים שלי קשובים לי ולצרכיי, אני מצליח לישון טוב יותר בלילה. המערכת החיסונית שלי חזקה ועמידה יותר, כאבי הבטן שמקשים עליי (ומדירים שינה מהוריי) מקבלים מענה בזמן אמת, והכאב הולך ופוחת. אני גם לומד שיש סדר יום וממתין בכל יום לרגע בו אקבל עיסוי…

ואם כבר מגע, מה עם כפות הרגליים?
בכפות הרגליים מיוצגים כל אברי הגוף ודרך הלחיצות נוכל להקל במצבים שונים, לפחות… עד שנגיע לרופא. טיפול רפלקסולוגי בילדים הוא נפלא ממש, הוא מהיר ופותר בעיות במהירות שלא תמיד מתאפיינת במבוגרים, ש”סחבו” את הבעיה לאורך זמן. הקלות שבה ניתן לסייע לתינוקות וילדים מדהימה הורים ומטפלים כאחד.

תוכלו בקלות רבה לסייע לילדכם הרך במצבים של כאבי בטן / גזים, דלקות אוזניים (מבלי להתקרב לאנטיביוטיקה) כאבי גרון ושיעול, בעיות במערכת הנשימה (כגון אסתמה) ועוד. וחשוב מכל – מתן פתרון למחלות עוד בטרם הופעתן, ע”י חיזוק המערכת החיסונית, וכל זאת באמצעות טיפול יומיומי, בעזרת אצבעות הידיים שלכם, לא יותר מ-10 דק’ – מומלץ ממש לפני השינה.

כל שנותר כעת הוא ללמוד וליישם את הדברים ושכולנו נהיה בריאים.

קארן זסלבסקי – רפלקסולוגית בכירה ארומתרפיסטית ומדריכת הורים לעיסוי תינוקות.
לדף האישי של קארן זסלבסקי באינדקס הריון, לידה והורות באתר אמא אדמה.

כתבות נוספות

תיקון חווית לידה


קורס דולות לאחר לידה


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP