חזרה
רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול עתיקת יומין, שהייתה מצויה בסין וכן במצריים העתיקה. ישנן הוכחות לרפלקסולוג, המטפל דרך כפות הרגליים, בכתב מצרי קדום. מדהים, כי שיטת הרפלקסולוגיה התפתחה הן במזרח והן במצריים, הרחוקות כה זו מזו. בהערת שוליים, אזכיר את הספר “1428 – השנה בה הסינים גילו את העולם”, המספר על מעבר של חומרים, סחורות וידע, כבר אז. כמו כן, קיימים אזכורים במקורותינו למשל בספר שמות, פרק ג’, פסוק ה’, כתוב “של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת קודש הוא”. גם במזרח, כידוע, משילים נעליים, כשנכנסים למבנה.


פרוש המילה רפלקסולוגיה, מגיע מהמילה Reflection, כלומר השתקפות. אברי הגוף כולו, משתקפים בנקודות ייצוג בכפות הרגליים. זו תורה הוליסטית, המתייחסת למטופל, כשילוב של חומר ורוח, נפש ורגש. ניתן לראות בכפות הרגליים: מרידיאנים – ערוצי אנרגיות, צ’אקרות – מרכזים אנרגטיים, נקודות ייצוג של אברים שונים ודפוסי התנהגות. ניתן לטפל למשל, במיגרנות, ע”י לחיצה בנקודות הראש, בנקודות המייצגות את המערכת ההורמונאלית, בנקודות המייצגות את הצוואר והשכמות וכל זאת, מבלי לגעת כלל בראש עצמו. דוגמא נוספת: ניתן לטפל בנשים הרות, מבלי לגעת בבטנן פיזית ואפילו, בקטועי אברים, באברים החסרים, כי אנו מסתכלים על המטופל, כמכלול שלם: פיזית, רגשית, רוחנית ונפשית.
יתכן מטופל, עם כאבי גב עזים, שלא מסוגל לשאת מגע. נוכל לטפל בכפות רגליו באמצעות רפלקסולוגיה ולהשפיע על גבו הדואב. תתכן מטופלת, שחוותה חוויה קשה ואינה מוכנה למגע – ניתן לטפל בה דרך כפות הרגליים ולהשפיע על שאר הגוף ובמקרה קיצוני אף יותר, נוכל להשתמש רק באנרגיה או ברייקי על נקודות הייצוג בכף הרגל ובכך להשפיע על כולה.


מטרתו של רפלקסולוג, היא להביא את גופו של המטופל לאיזון והרמוניה. כל שינוי מכיל בתוכו כוח, המאיים לשבור את המבנה הישן, הנוח והמוכר. על המטפל, לערער את המבנה הקיים, אולם לא להרוס אותו לחלוטין. שינוי טוב, הינו שילוב של שימור הישן, הקיים ושיפורו באמצעות שילוב החדש בתוכו.


טיפול רפלקסולוגי מתחיל במילוי שאלון, המכיל שאלות על המטופל ודרכי התנהגותו, כיוון שהטיפול הוליסטי, שלם ועל הרפלקסולוג להכיר את המטופל, מאספקטים שונים (ספורט, מספר כוסות מים ביום, עישון, הרגלי תזונה, הרגלי עבודה וכו’). לאחר מכן שוכב המטופל, לרוב על הגב, כאשר באמצעות שמן עיסוי או קרם רפלקסולוגי, נוגע המטפל בנקודות הייצוג, בקווי מעבר, דרך ערוצי האנרגיה השונים, בכפות רגליו של המטופל, עד הברכיים. באישה הרה מטפלים, כשהיא שכובה על הצד וחשוב להקפיד על מטפל, בעל ניסיון. נטפל על הצד, או בשכיבה על הבטן, בכל מקרה בו המטופל, אינו יכול לשכב על הגב. למשל: היה לי מטופל, שהוציאו לו שומה מהגב בניתוח פשוט, אולם כאב לו לשכב על הגב – טיפלתי בו כשהוא שוכב על הבטן.
משך הטיפול הרפלקסולוגי, הינו כ-50 דקות, כאשר מטפלים בתחומים נוספים של רפואה משלימה נוהגים לשלב בטיפול שיטות נוספות מתוך הידע שלהם. אני למשל משלבת בטיפולים אבחון לפי כף הרגל, רייקי, קריאה בקלפי טארוט ושימוש במטוטלת, כך שסה”כ אורכו של הטיפול הכולל, כשעה וחצי.


כפות הרגליים, מחוברות לשאר אברי הגוף דרך מרדיאנים, ערוצי אנרגיה ולכן משפיעים ומביאים לשינוי משמעותי, בכל המישורים. רפלקס, הינו תגובה לא רצונית, ואכן לחיצה בנקודה ספציפית בכף הרגל, מביאה להשפעה ניכרת במערכות הגוף. זהו פירוש נוסף, למילה רפלקסולוגיה – מהמילה “רפלקס” ולוגיה – זו תורה.
כאשר אנו מתייחסים לכפות רגליים, אנו למעשה מתייחסים להרגליו של האדם ולדפוסי התנהגותו. רגליים מהמילה הרגלים. באמת, ניתן להבחין בכפות רגליו של אדם, בדפוסי התנהגותו: עצבים נראה בכבד, הרהורים ומחשבות בלבלב וכו’. לפי הגישה ההוליסטית, האדם מביא על עצמו מחלותיו, בדפוסי ההתנהגות שהוא בוחר ולכן מחלה היא למעשה חוסר איזון של הגוף והנפש.
הרפלקסולוגיה, מאפשרת איזון ולכן מבריאה. כשם שרגל מהמילה הרגל, כך נעליים, מהמילה נעול וחסום. בתור רפלקסולוגית מטרתי לשנות הרגלים וחסימות מעכבים, על מנת להכניס שיפור והרמוניה בחיי המטופל. נחזור לפסוק: “של נעליך מעל רגליך” – הכוונה כנראה קשורה בשינוי דפוסי התנהגות והרגלים שמקבעים ונועלים אותנו. זוהי, על רגל אחת… , מטרתה של הרפלקסולוגיה.


בדרך כלל, אני ממליצה על סידרת טיפולים רפלקסולוגיים בת 12 מפגשים, פעם בשבוע. כאשר המטופל, עובר טיפול רפלקסולוגי כל שבוע ומתמסר למטפל, ניתן לראות שינוי משמעותי בדפוסי התנהגותו וחשיבתו. זוהי תקופה משמעותית וייחודית וניתן למדוד בה את השינוי, הקלה על סימפטומים ופתרון בעיות. זו גם תקופה מצוינת לתחזוק הגוף והנפש ושמירה על הקיים הטוב. ככלל, הטיפול הטוב ביותר, הינו מניעה ועדיף להקדים ולהגיע לטיפול, כשאנו בריאים ומרגישים טוב. באמצעות השאלון, שמילאנו בטיפול הראשון, נוכל למדוד את השינוי ולהיות פרקטיים בנוגע לתוצאות.


הטיפול הרפלקסולוגי מתאים לכולם: לילדים קטנים, עם הפרעות קשב וריכוז (בד”כ טיפולים קצרים יותר, אני מלווה אותם גם בביו- אנרגיה), לחיזוק הביטחון העצמי, להשתלבות במסגרות שונות למשל כניסה לכיתה חדשה או לאחר העתקת מקום מגורים. לתינוקות (מסייע לגמישות והתפתחות, מקל על גזים, על טראומת ברית המילה, מסייע כליווי התפתחותי), לגיל השלישי (לשיפור איכות החיים, טיפול בסימפטומים של הזקנה, מסייע לזרום עם השינויים, טיפול במחלות, במידה ויש, טיפול בכאבי רגליים ובצקות), להריוניות (הטיפול הרפלקסולוגי עוזר בזרימה עם השינויים היום יומיים, מקל על תופעות הלוואי, צרבות, מעולה לבצקות, מאפשר רגע של שקט ופינוק, מאזן מאוד את הגוף והנפש בטלטלות ההורמונאליות – למרות שלא עובדים על המערכת ההורמונאלית, כדי לא להתערב ולהשפיע על העובר וההיריון עצמו, ניתן לסייע באמצעות רפלקסולוגיה בזירוז לידה ולדעתי גם בהיפוך עובר, התחברות לאימהות, לגוף ההריוני,הכנה ללידה ואף הקלה בכאבי הצירים), לחולים (הטיפול הרפלקסולוגי מצליח לעצור את הסוכרת! לא להבריא ממנה, אולם לעצור את הידרדרותה וכך לגבי מחלות רבות ומגוונות נוספות. ניתן לטפל עם רפלקסולוגיה בבעיות גב, מיגרנות, מחלות כרוניות ואקוטיות), למי שחש רע בנפשו, מבחינה רגשית או רוחנית ולבריאים הרוצים לשמר את איכות חייהם.

בברכת אור ואהבה
הדס ירוסלביץ’ – מטפלת הוליסטית רב תחומית ורפלקסולוגית בכירה –  052-3056509 

קראו גם על רפלקסולוגיה לתינוקות

כתבות נוספות

מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


קורס דולות לאחר לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP