חזרה
שיטת ורדי

מהי שיטת ורדי – התפתחות תינוקות בשיטת ורדי – ליווי התפתחותי

במסגרת פינוקי בוקר לאמהות ותינוקות ביום רביעי 7 בספטמבר, בשעה 11:00, תתארח אצלנו יסמין שורקי, מאבחנת ומטפלת מוסמכת בשיטת ורדי להתפתחות תינוקות, להרצאה ולהדגמה של השיטה.

מהי שיטת ורדי?

שיטת ורדי היא שיטת טיפול בתינוקות ופעוטות המקשרת בין תפקוד הגוף לתפקוד המוח. הקשרים שבין חלקי המוח השונים ובין המוח והגוף (ההתפתחות המוטורית), הם המפתח למיצוי היכולת האישית מחד והגורם ללקויות תפקוד שונות, מאידך. קשרים אלו שזורים זה בזה ונבנים במקביל זה על ידי זה, עוד לפני הלידה, דרך שלבי התפתחות התינוק ועד סביב גיל 6.

הקו המנחה של שיטת ורדי מבוסס על כך שקואורדינציה ומודעות הגוף יביאו לתפקוד טוב יותר בחיי היום-יום. מערכות שונות מרכיבות את מכלול איכות החיים שלנו. איכותן קשורה ישירות לרצף ולאיכות של כל שלב התפתחותי של הילד (החל מינקות).

מפתחת השיטה באמצע שנות ה-90, היא שירלי ורדי. כילדה נתקלה שירלי בבעיות למידה קשות שלא נפתרו לאחר טיפולים רבים ושונים. כשהצטרפה לסדנת ריקוד מקצועית, גילתה לפתע שיפור ביכולות הריכוז, והקלה בבעיות הלמידה. כדי לעזור לעצמה ולאחרים, החלה לחקור את הנושא ולמדה את הקשר בין יכולות מוטוריות לבעיות למידה – בין הגוף למוח – ובהמשך פיתחה את “שיטת ורדי”, שיטת טיפול בתינוקות הנקראת כאמור על שמה.

כמה מילים על התפתחות תינוקות או ליווי התפתחותי בהתאם לשיטת ורדי

 

כל אמא מצפה שבנה או בתה יעשו הכל “לפי הספר”, ירימו את ראשם בקלילות ויביטו סביב, יושיטו ידיהם לצעצועים הרבים שקנתה להם, יתהפכו בזריזות, ומיד לאחר מכן יתיישבו, יזחלו, יקומו ויתחילו ללכת ולטייל ברחבי הבית בשמחה רבה, אבל לא תמיד זה עובד בדיוק כך…

תרגול בעזרת שיטת ורדי נועד לסייע לשמור על הרצף הזה, לעזור לתינוק להכיר את גופו ולתת לו ולאמו בטחון ביכולות שלו לנוע ולהתחזק. גורמים רבים משפיעים על ההתפתחות המוטורית של התינוק: חלקם מולדים, למשל תנוחת העובר ברחם, חווית הלידה, מרכיבים גנטיים ותורשתיים ועוד.    חלקם ייגרמו בעקבות הושבה לפני הזמן, אי השכבה על הבטן, שימוש יתר בסלקלים, טרמפולינות, הליכונים וכיוצא באלה.

בעזרת מגע רב, תרגילים ותנוחות שונות הכלולות בשיטת ורדי להתפתחות תינוקות, ילמד התינוק להכיר את גופו ולהפעיל אותו בדרך הקלה והנוחה ביותר. שיטת ורדי נועדה לפתור עיכובים בדרך לחיים טובים ופשוטים יותר של התינוקות ושל הוריהם…

כשם שגם שיטות אחרות של ליווי התפתחותי אחרות ממליצות, גם שיטת ורדי דוגלת בכך שגם אם התפתחות התינוק תקינה לחלוטין, כדאי לתרגל עם התינוק תרגילים שונים שיועילו לו בהתפתחות. תרגילי השיטה הניתנים באופן פרטני או במסגרת סדנאות ליווי התפתחותי הם תרגילים שמומלץ לבצע כחלק משגרת היום של תינוקות בזמן הנקה, החלפת חיתול, רחצה או בסתם אחר הצהרים שיגרתי כחלק מפעילות משחק פנאי. התרגילים נעשים תוך כדי מגע, משחק, שירה, ריקוד, דקלום ועוד.

 

תרגילים לדוגמא הנהוגים במסגרת סדנת ליווי התפתחותי בשיטת ורדי, אותם אתם יכולים לבצע בעצמכם:

 

•           עברו עם תינוקכם על איברי הגוף בעזרת מגע ידכם.

•           גלגלו על גופו כדור זיזים ואמרו לו בקול מהו אותו איבר עליו אתם עוברים.

•           השכיבו אותו על הבטן על שטיח מחוספס וטיפחו קלות מכפות הרגלים- לגב – ולכתפיים.

•           רוצים לתת לתינוקכם לשחק עם הצעצוע – הגישו לו אותו מזוויות שונות: מלמעלה מלמטה מהצד.

•           לתינוקות שהחלו לזחול שימו “מכשולים” לדוגמא כריות שיזחלו מעליהן.

 

יסמין שורקי – מאבחנת ומטפלת מוסמכת בשיטת ורדי, מלווה התפתחותית לתינוקות, מאמנת ילדים ונוער בשיטת האימון האינטגרטיבי.

הדף האישי של יסמין שורקי באינדקס הריון ולידה באתר אמא אדמה.
לך יש כבר דף אישי באינדקס?

כתבות נוספות

קורס דולות לאחר לידה


מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


שרי קרוכמל

לפני “אודות”, נתחיל ב”תולדות”… הקשר הראשון שלי עם עולם הרפואה והבריאות החל  בצבא. קורס חובשות, קורס חובשים תעופתיים ושרות כחובשת


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP