חזרה
תמציות פרחי באך להריון ולידה

פרחי באך לטיפול בהריון ולקראת לידה – תמציות פרחי בך ללידה


אנשים רבים חושבים שפרחי באך מסתכמים בבקבוקון צהוב קטן הנקרא “רסקיו רמדי”. למעשה מורכב ה”רסקיו” משילוב של חמש תמציות שונות של פרחי באך. בערכה השלמה של פרחי הבאך ישנן שלושים ושמונה תמציות פרחים המטפלות במצבים רגשיים רבים כגון דאגה, חרדה, איבוד שליטה, רגשות אשמה, יאוש, דכאון ורבים אחרים


מהם פרחי באך?
פרחי באך הינם שמות של 38 תמציות צמחים אשר התגלו על ידי ד”ר אדוארד באך בשנות ה-30. הוא גילה שיש בכוחן היכולת לטפל במצבים רגשיים שונים. ד”ר אדוארד באך היה רופא והומיאופת אשר האמין שיש למצבים רגשיים השפעה חזקה על מצבו הבריאותי של האדם. הוא הגיע למסקנה שכאשר מטפלים בבעיות הרגשיות, ניתן למנוע ואפילו לפתור בעיות פיזיות המגיעות בהמשך כתוצאה מחוסר איזון רגשי של האדם. 
התמציות של פרחי באך מגיעות בבקבוקון עם טפטפת ולוקחים אותן במינון של ארבע טיפות, ארבע פעמים ביום. אין מצב של מינון יתר בפרחי בך, הצמחים אינם רעילים וזה בטוח לחלוטין להשתמש בפרחי באך במהלך ההריון.


פרחי באך בתקופת ההריון

תמציות פרחי באך אינן חודרות שליה ולא יכולות לפגוע בעובר. מומלץ לקחת אותן בשלבים שונים של ההריון ואפילו במהלך הלידה, כיוון שיש בכוחן היכולת לסייע בהתמודדות עם מצבים רגשיים רבים המלווים את תהליך הלידה. בזמן ההריון, האישה עוברת ממצב רגשי אחד למשנהו בהתאם להתקדמות ההריון שלה.


הנה מספר דוגמאות למצבים רגשיים שיכולים להיות במהלך ההריון וכיצד יכולים פרחי באך לסייע בהתמודדות איתם: 
ההריון מהווה מעבר שמצריך הסתגלות וקבלה. המעבר מחיים יחידניים למצב שבו גדל בתוכנו מישהו נוסף, יכול להוביל לדאגות רבות מצד האם לעתיד – האם נוח לעובר? האם טוב לו? האם אני מזינה אותו מספיק? ועוד שאלות שכאלה.


ישנן נשים שמתקשות להסתגל לשינויים הפיזיים הרבים הקורים במהלך ההריון. תמצית ה- Walnut תסייע לאישה לקבל ולהסתגל למצבה הפיזי וגם למצבה ההורמונלי ותעזור לה לקבל את ההריון שלה בהרבה פחות לחצים ובאופן קל יותר.


ישנן נשים שבמהלך ההריון שלהן מרגישות שפעולות יום יומיות כמו קימה בבוקר, תנועה או אפילו קימה מכסא מקשות עליהן. במצב רגשי כזה, האישה יכולה לעיתים להזניח כל מיני דברים ולומר לעצמה שהיא תחזור אליהם לאחר שתלד. תמצית ה-Hornbeam עוזרת ליצור תחושת התרוממות, חשק לחזור לפעולה ועשייה של דברים ומסייעת לאישה ההריונית לקום עם חיות רבה יותר בבוקר.


נשים החשות חוסר סבלנות ורוצות שכולם יפעלו במהירות רבה יותר ניתן להן את תמצית ה-Impatiens. לעומת זאת, אם הן מרגישות עצבנות מהתנהלות של אנשים אחרים ויש להן ביקורת רבה כלפיהם (וגם כלפי עצמן) ניתן את תמצית ה-Beech.


חשוב להדגיש שוב, שמקור התמציות בפרחים בלבד. הן עדינות ביותר, ללא כימיקלים כלל, ויכולות לשמש כמסייע בלבד לשיפור מצבו הרגשי של המטופל. כמו כן, לא ניתן להתמכר להן ואין להן כל השפעה לטווח ארוך. הן אינן חודרות שליה ואין להן השפעה ישירה על העובר. כמובן שכמו כל אחד מאיתנו, מעדיף העובר להיות במחיצתו של אדם רגוע ושמח על פני אדם מודאג, מוטרד, ולחוץ.


פרחי באך לקראת הלידה

לקראת סוף ההריון, נעשה העובר כבד ויתכן שהאישה תחוש לחץ שיקשה עליה. לפעמים כל מה מטלה הופכת לפרוייקט ובמקרים רבים היא תחוש עייפות רבה ורצון רב בשינה ומנוחה. תמצית ה-Olive תקטין את תחושת העייפות ותעזור לאישה לא לכרוע תחת הנטל במהלך תקופה זו.


ישנן נשים רבות שפוחדות מהלא נודע כאשר הן מתקרבות ללידה שלהן. לפעמים הן חרדות מבלי שהן יבינו את הסיבה לכך מלבד העובדה שהן לא יודעות מה הולך לקרות. תמצית ה-Aspen יכולה לעזור בהורדת רמת החרדה ותסייע לאישה לראות את האור שבקצה המנהרה. לעומת זאת, אם האישה חשה פחד ממשהו ידוע לקראת הלידה שמלחיץ אותה ניתן לה את תמצית ה-Mimulus.


פרחי באך בלידה
ישנן נשים רבות החוששות מהכאבים הבאים כתוצאה מהלידה עצמה. הן פוחדות מהמכשירים שנמצאים איתם בחדר הלידה וכמובן מסיבוכים בלידה וגם מלידה קיסרית. גם כאן, תמצית ה-Mimulus יכולה לעזור לאישה היולדת להוריד את רמת הפחד, להרגיש חזקה יותר ולחשוש פחות מהמכשירים ומהתהליך כולו.


בשלב הראשון של הלידה, כשהצירים מתחילים לכאוב, ישנה לעיתים התפרקות רגשית של מתח ורגשות שליליים נוספים. שחרור המתח בשלב זה הוא חשוב מאוד לשם הרגעת השרירים בזמן הלידה והוא עשוי לסייע ללידה קלה יותר. תמצית ה-Rescue Remedy המפורסמת עוזרת להרגעה כללית של הגוף והרפייה של השרירים, ותעזור ליולדת להחזיר את מחשבותיה ותשומת הלב שלה ל”כאן ועכשיו” – אל תהליך הלידה שלה.


אם היולדת מפחדת לאבד שליטה או חשה מצוקה מחוסר השליטה על הגוף שלה במהלך הלידה ניתן את תמצית ה-Cherry Plum.


כאשר היולדת צריכה עידוד ואופטימיות ניתן את תמצית ה-Gentian.


במידה והלידה הייתה טראומתית נוכל לעזור ליולדת לאחר הלידה בכך שניתן לה את התמצית Star of Bethlehem.


כל הדוגמאות שהבאתי, מראות קצת מהשימושים שניתן לעשות עם פרחי הבאך כדי לסייע במהלך ההריון ובלידה עצמה. שיטת השימוש בפרחי באך הינה עדינה אך עם זאת מאוד יעילה. היא עובדת יפה גם על תינוקות, ילדים ואפילו על בעלי חיים. נטילת פרחי באך עוזרת לנו ללמוד הרבה על עצמנו ויכולה להביא להגברת המודעות שלנו לרגשות, בעיות וקונפליקטים שחשבנו שהם כבר מאחורינו אך נמצאים אצלנו במערכת ויושבים ברקע. אותן בעיות משפיעות עלינו במהלך החיים שלנו ביום יום ויכולות לבוא לידי ביטוי כשאנחנו באים במגע עם הקרובים אלינו ועם הסביבה שלנו.


חשוב לדעת שניתן לקחת תמציות פרחי באך ללא מרשם, אם זאת אני ממליצה לקבל את הטיפול בפרחי באך מאדם שהוסמך לכך. שימוש מקצועי בפרחי בך יעשה באמצעות שילובן של מספר תמציות היוצרות סינרגיה לתמצית אחת. שלא כמו רוקח בבית המרקחת, מטפלים שהוסמכו לטפל בפרחי באך למדו כיצד להתבונן בנו מבחוץ באופן ניטרלי, לזהות את התבניות המדוייקות היושבות מתחת לרגשות שלנו, וביכולתם להתאים לנו את שילוב התמציות אשר תביא לאפקט המוצלח ביותר והיעיל ביותר לטיפול במצב הרגשי של כל אחד מאיתנו.

 


 

כתבה: אלה ווהל, בעלת תארי Nh.D ,Lic.Ac בשיטות רפואה אלטרנטיביות. דולה מוסמכת, מטפלת ברפואה סינית – אקופונטורה ויעוץ תזונתי, שיאצו, פרחי באך, וורטקסהילינג ורייקי מאסטר. מנחה סדנאות שיאצו לזוגות וסדנאות רייקי 1 ו- 2 לקבוצות קטנות. מטפלת הבית של מרכז אמא אדמה. הדף של אלה ווהל באינדקס הריון ולידה.

כתבות נוספות

מיילדת

מיילדת – מיילדות ברוכות הבאות אל דף מיילדת – מתחם המיילדות באתר אמא אדמה – הריון, לידה והורות. באתר אמא אדמה יש מקום לכולן, יש פינות,


קורס דולות לאחר לידה


תיקון חווית לידה


    השאר תגובה

    03-3810022

    רחוב הבנים 14, כניסה ב’, הוד השרון

    ©All rights reserved to Ema Adama
    לימודי NLP